biologické alebo chemické zbrane.
Inšpektori vyštartovali zo svojho sídla skoro ráno v dvoch konvojoch. Prvý smeroval k vojenskému objektu asi 20 kilometrov na východ. Druhý odcestoval k menšiemu priemyselnému komplexu vo vzdialenosti 140 kilometrov severovýchodne od Bagdadu. Za konvojom bielych vozidiel OSN cestovali v približne 50 autách novinári.
Krátko po tom, ako sa začala prvá inšpekcia, nad Bagdadom vraj preleteli lietadlá USA a Veľkej Británie, čo spustilo zvuk sirén. Predstaviteľ irackej civilnej obrany, ktorý si neželal byť menovaný, v tejto súvislosti hovoril o "nepriateľskom lete" nad hlavným mestom. Predstaviteľ americkej armády na leteckej základni pri Rijáde v Saudskej Arábii odmietol túto záležitosť komentovať. Pentagón však neskôr v tejto súvislosti oznámil, že nad Bagdadom včera neprelietali žiadne americké lietadlá.
Inšpektori sa po skončení približne trojhodinovej misie na poludnie vrátili do svojho sídla na predmestí Bagdadu. Podľa irackej strany inšpekcia mala hladký priebeh.
Inšpekcie sa konajú na základe rezolúcie BR OSN schválenej 8. novembra, ktorá Iraku ponúka poslednú šancu na odzbrojenie. V opačnom prípade hrozia Bagdadu vážne následky. USA Iraku pohrozili vojnou, ak sa nezbaví zakázaných arzenálov. Irak odmieta tvrdenia, že vlastní zbrane hromadného ničenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.