Kovács sa však domnieva, že partneri sa dokážu k tejto téme vrátiť po komunálnych voľbách na Slovensku.
Šéf maďarskej diplomacie v rannej relácii maďarskej verejnoprávnej televízie M1 včera v súvislosti s utorňajším neúspešným rokovaním premiérov Mikuláša Dzurindu a jeho maďarského partnera Pétera Medgyessyho povedal, že podľa jeho názoru Slovensko ešte nepovedalo posledné slovo v otázke krajanského zákona. Ako dodal, maďarská vláda má čisté svedomie, krajanský zákon dala do súladu s európskymi normami a pravidlami.
Návrh úpravy, ktorý bude predložený maďarskému parlamentu, je v súlade s európskymi normami a dáva nádej, že bude možné dosiahnuť dohodu, konštatoval Kovács. Na margo pripravovanej správy Parlamentného zhromaždenia Rady Európy vo veci krajanského zákona maďarský minister povedal, že Rada Európy, ktorej Maďarsko je členom od roku 1990, nie je totožná s Európskou úniou. Maďarsko musí dať zákon do súladu s princípmi EÚ.
Kovács dodal, že s veľkou pravdepodobnosťou po vstupe do únie 1. mája 2004 celý krajanský zákon bude potrebné zrušiť, pretože únia takýto spôsob diskriminačného zaobchádzania na základe etnického princípu nepovoľuje žiadnej svojej členskej krajine - tento zákon teda bude mať krátku životnosť. Nezávisle na tom názor Rady Európy pre Maďarsko nie je záväzný. Vyhlásenie spravodajcu Erika Jürgensa má slabinu v tom, že jeho RE poverila vypracovať správu o európskej menšinovej praxi, vrátane krajanských zákonov, avšak on sa sústredil iba na maďarský krajanský zákon, poznamenal minister Kovács.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.