Nastasem. Keď sa títo dvaja dohodnú, resp. Rumuni kývnu na novelizáciu, alebo prejavia ochotu o nej aspoň ďalej rokovať, Slovensko bude zatlačené do defenzívy, ba až prekérnej situácie. (Treba vsunúť poznámku, že ďalšie štyri dotknuté štáty - Ukrajina, Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko - zostávajú stále v pokoji.) Naopak, ak Nastase zhodí zo stola figúry aj so šachovnicou podobne ako Dzurinda, vážne sa priťaží Maďarom.
Keby celá partia nebola v prvom rade nevýslovne trápna, dalo by sa povedať, že začína byť zaujímavá. Signály, ako to dnes dopadne, sú také aj onaké. Líder rumunských Maďarov, Markó Béla, sa podľa budapeštianskych i bukurešťských zdrojov údajne na čomsi s Nastasem dohodol. To už ale poznáme - aj Bugár Béla sa na "čomsi" dohodol s Dzurindom. Až do tej miery, že urobil zo seba verejného osla - ešte dva dni pred utorkom ohlasoval pravdepodobný podpis dohody.
Naopak, z Bratislavy idú "zaručené" správy, že svoje kroky koordinujú slovenský a rumunský premiér. Dzurinda to ale zakaždým opravuje na "konzultujú". Uvidíme, čo bude, aj tu ale stojí za vsunutie jedna poznámka: Tzv. vianočné memorandum z minulého roka, ktorým sa na dočasnej aplikácii zákona dohodli Nastaste s Orbánom, označili znalci pomerov ako "vypečenie" Rumunov so Slovákmi. Illiescu totiž stále nevie odpustiť Mečiarovi podpis veľkej medzištátnej zmluvy s Maďarskom v r. 1995 - vtedy sa Mufty zaprisahal Rumunom, že zmluva nebude, a o mesiac ju s Hornom v Paríži slávnostne podpísal...
Do mimoriadne chúlostivej pozície sa dostala nečakaným vývojom SMK. Dokonca Dzurinda uznal, že "nie je celkom v jednoduchej situácii". Od neho je to pekný cynizmus - kto ich do tejto rozpoltenej polohy vmanévroval? Ak premiér niesol do Budapešti ešte 13 ďalších "neprijateľných" bodov, prečo nechal Bugára krvopotne negociovať školské príspevky? A machrovať pred vlastnými voličmi, že ako úspešne to dojednal?
Nie je to pritom prvá rana pod pás, ktorú od premiéra predseda SMK útržil. Dzurinda mohol spokojne maďarské návrhy odkopnúť aj bez toho, aby Bugára vodil za nos... Alebo sa rozhodol na poslednú chvíľu? Ale potom ako môže byť celý krajanský zákon pre neho "principiálne zlý"? Ak je principiálne zlý, tak je principiálne zlý aj desať, aj dva dni pred stretnutím s Medgyessym - a načo sa párať s nejakými školskými almužnami, všakáno?
SMK však priťažujú aj výroky a činy, ktoré idú na jej vlastný vrub. Predovšetkým z úst podpredsedu Csákyho sa vŕšia vyjadrenia, ktoré sú v danej situácii minimálne nevhodné. Napríklad jeho slová o tom, že EK po úpravách už krajanský zákon akceptuje, nie sú naozaj podložené ničím hmatateľným - neoficiálne vyjadrenia, ak boli, mu totiž nikto nepotvrdí. Ešte uletenejší bol Csákyho "názor", že Dzurinda sa "dopustil chyby", keď sa s Medgyessym nedohodol. Toto už je naozaj mimoriadne citlivé - Csáky je predovšetkým podpredsedom vlády, ktorej je Dzurinda predsedom. A to vlády slovenskej.
Najmä Csákyho gestikulácia, ale čiastočne aj Farkasa a Zólyomiho ponúkajú muníciu tej kritike, ktorá chce dokázať, že SMK háji záujmy Budapešti. To nemusí byť a ani nie je pravda - SMK háji záujmy svojich voličov, keďže chce, aby z krajanského zákona profitovali. To je normálne, mala by už ale byť ticho. Vzhľadom na absolútny konflikt záujmov, v ktorom sa SMK v tejto kauze nachádza, je jednoducho neprípustné, aby sa k téme verejne vyjadrovala. V SMK by mali opäť vzkriesiť ten záväzok mlčania k delikátnym témam, ktorý vymysleli pred voľbami na Duraya. Naopak, nie je jasné, či je správne rozhodnutie Bugára neangažovať sa viac ako "most" medzi Dzurindom a Medgyessym. Nech sú jeho pocity akokoľvek trpké, osobné hľadiská sú druhoradé...
Nie je zreteľné, do akej koncovky plánuje previesť túto partiu Dzurinda. Ak vylúčime fantastickú špekuláciu (ktorá sa už tiež objavila), že totiž chce vytlačiť SMK z koalície a nahradiť ju Smerom (bez Fica), tak je evidentné, že úplne nadoraz sa ísť nedá. Ohlasované protiopatrenia v prípade, že by bola novela v Budapešti schválená (čo je veľmi pravdepodobné), nesú v sebe vysoké riziko rozpadu koalície. Proti tomu nesporne vystúpi silná opozícia vnútri všetkých ostatných strán; scenár by znamenal, okrem iného, zastavenie všetkých reforiem. Tie už majú svoju vlastnú loby a skalných prívržencov, ktorí cez reformy projektujú svoju politickú budúcnosť. Dobre; ak sa teda do najostrejšej koncovky (napr. podľa jarného Zákona (KDH) o zachovaní zvrchovanosti) ísť nedá, ako chce Dzurinda z perejí vymanévrovať?
Nikto nevie, nikto netuší. Ešteže sa už ozval so "znepokojením" Brusel...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.