maďarského karajanského zákona. Ako skonštatoval po príchode z Budapešti premiér M. Dzurinda, novela tohto zákona je zásadne a principiálne neprijateľná a viac už o nej nebude rokovať. Problémom podľa jeho slov je najmä to, že osoby, na ktoré sa zákon vzťahuje, môžu čerpať finančné výhody nielen v Maďarsku, ale aj v okolitých krajinách. Podľa premiéra totiž naši občania nemôžu žiadať na Slovensku určité zvýhodnenia na základe preukazu, ktorý im vystavil cudzí štát. A preto by mali Maďari zákon upraviť tak, aby naša strama voči nemu nemala žiadne námietky.
S týmito premiérovými slovami sa však nestotožňuje košický poslanec za SMK Alexander Albert.
"Takéto odmietnutie je veľmi nešťastné. Podľa mňa pán Dzurinda z toho urobil väčší problém, než by sa patrilo. Nechápem, prečo najprv o tom rokoval, no teraz tvrdí, že už samotný princíp zákona je zlý. Po úpravách zákona z maďarskej strany v ňom naozaj nebolo nič, čo by odporovalo medzinárodným zvyklostiam. Veď podobný zákon platí aj na Slovensku a takisto aj v iných krajinách. Obávam sa, že je to len umelo vzniknutá kauza, ktorú rozohrali niektoré sily vo vládnej koalícii..."
Návrhu krajanského zákona podľa A. Alberta (na snímke) nehovorí nič o tom, aby platil na území cudzieho štátu a zasahoval tak do napríklad aj do našej suverinity. Naopak v ňom ide najmä o to, aby sa finančne pomohlo školám, v ktorých sa vyučuje maďarský jazyk.
"V minulosti boli výhrady voči tomu, že peniaze mali ísť do rúk rodičom tých žiakov, ktorí tie školy navštevujú. Teraz sa to však zmenilo v tom, že financie pôjdu práve na účet škôl a rodičia cez ZRPŠ budú rozhodvať o tom, ako za ne škola skvalitní vyučovací proces. To sa však robí aj inde vo svete alebo krajinách EÚ, veď školy sú financované aj prostredníctvom rôznych nadácií, takže v tomto by som na rozdiel od premiéra fakt nevidel problém."
Práve predstavitelia SMK sa aktívne zúčastňovali na rokovaniach, aby sa aj vďaka nim podarilo preklenúť rozdielny pohľad na účinky zákona v oboch krajinách.
"Veľmi sme sa snažili, aby konečné znenie vyhovovalo všetkým. Chceli sme vytvoriť taký most medzi vládami oboch krajín, lenže to nedopadlo podľa našich predstáv. Podarilo sa nám vybojovať viaceré ústupky, vypustilo sa ustanovenie o možnostiach pracovať v Maďarsku alebo to, aby žiaci zapísaní do maďarských škôl u nás dostávali peniaze, hoci išlo naozaj len o symbolickú sumu 2500 Sk. V podstate sa to celé sústredilo len na školstvo. Teda, aby Slováci maďarskej národnosti mohli študovať v Maďarsku a takto sa podporovalo ich vzdelávanie. Žiaľ, nepodarilo sa a musím priznať, že v SMK sme z toho všetci dosť sklamaní."
Hoci SMK z vládnej koalície kvôli tejto záležitosti nevystúpi, A. Albert pripúšťa, že to bude mať neblahý vplyv na vzťahy medzi vládnymi stranami.
"Mám obavy, že sa pripravuje pôda na to, aby sa tu začalo s takými protimaďarskými náladami a ovplyvnila sa verejná mienka tým spôsobom, že potom vláda napríklad by mohla zrušiť projekt vytvorenia maďarskej univerzity. No verím, že sa v tomto napokon budem mýliť..."
Košická poslankyňa za KDH Mária Sabolová nepovažuje ukončenie vzájomného dialógu za správne a príliš sa nestotožňuje ani s radikálnymi vyjadreniami premiéra Dzurindu. Zároveň je však presvedčená, že spomínaný zákon ani po novelizácii nespĺňa náležitosti medzinárodne uplatňovaných zmlúv.
"Môj názor sa veľmi nemení od toho, ktorý som predtým prezentovala pri prerokovávaní tejto témy v NR SR. Pokiaľ ide o výhody pre Maďarov žijúcich v zahraničí, nič proti nim nemám, ale len v prípade, ak sa budú uplatňovať iba na území našich južných susedov. Nezdá sa mi celkom dobré, aby na Slovensku boli poskytované finančné prostriedky alebo iné výhody občanom, ktorí sa prihlásia k maďarskej národnosti. A čo majú robiť ostatní občania žijúci na Slovensku? Veď predsa všetci by sme mali mať nielen rovnaké práva a povinnosti. V tom sa mi zdá byť neprimerané zasahovanie do života na Slovensku."
Na druhej strane však M. Sabolová pripúšťa, že aj my poskytujeme určité príspevky pre Slovákov v zahraničí. A ak by si z nášho spôsobu podpory, ktorý je v súlade s medzinárodnými dohodami, zobrala príklad aj maďarská strana, mohlo by sa o probléme hovoriť už len v minulom čase.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.