slovenským i maďarským premiérom. Povedal to včera v Bruseli hovorca EK pre rozšírenie Jean
Tak, ako v iných podobných citlivých prípadoch, si komisia myslí, že najlepšie môže pomôcť prostredníctvom tichej diplomacie. "Neočakávajte preto od nás nejaké dramatické vyhlásenie k tejto otázke," uviedol Filori. Návrh novely krajanského zákona dostala EK podľa neho v stredu. "Momentálne ho študujeme a komisár (Verheugen) je v úzkom kontakte s oboma premiérmi," dodal Filori.
Hovorca predsedu EK Romana Prodiho Jonathan Faull na včerajšom tlačovom brífingu potvrdil, že komisia si veľmi želá, aby sa spor medzi Slovenskom a Maďarskom ohľadne zákona vyriešil k spokojnosti oboch strán. "Ak je pravda, že existuje totálna nedohoda, tak to ľutujeme," uviedol. Šéf komisie Prodi v minulosti opakovane vyzýval Maďarsko a Slovensko, aby dosiahli dohodu o spornom zákone, pretože dobré susedské vzťahy sú v záujme regiónu i celej EÚ.
V hodnotiacej správe o Maďarsku EK tento rok síce konštatovala, že väčšina vykonávacích predpisov zákona je v súlade so závermi tzv. Benátskej komisie, pripomenula však Budapešti jej záväzok uviesť po vstupe do EÚ zákon do súladu s európskou legislatívou, teda zrušiť všetky ustanovenia zvýhodňujúce Maďarov. Právo EÚ totiž požaduje rovnaké zaobchádzanie so všetkými občanmi.
Hlavnými výhradami SR voči navrhovanej novele maďarského krajanského zákona sú jeho exteritoriálne účinky a diskriminácia na etnickom princípe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.