Keď sa presunieme na sever Európy zistíme, že aj gastronómia sa zakladá na celkom iných princípoch ako v ostatnej časti svetadielu.
Chlieb s maslom a zelenina z dovozu
Ak ste v Dánsku ten chlieb s maslom netreba brať doslova. Pod touto pochúťkou, nazývanou "Smorrebrod" sa totiž skrýva krajec bieleho, čierneho, ražného, či gazdovského chleba, na ktorý natrú rôzne ochutené maslo a potom nakladú raky, mušle, mäso a syr. Tieto ingrediencie vždy závisia od druhu chleba. Smorrebrod ponúkajú tak v elegenatných reštauráciach ako v bufetoch a s obľubou ho konzumujú aj na ulici. Zapíjajú ho pivom alebo studeným mliekom, čo je ináč zvykom po každom druhu jedla.
Dáni majú radi bohaté raňajky. Na stôl kladú údeniny, veľmi kavlitné maslo, jogurty, viacero druhov chleba, pečiva, čaj, kávu, mlieko, ale mnohí dávajú prednosť kaši, ovseným vločkám a ovociu. Zelenina a ovocie sa do Dánska dováža, nakoľko klimatické podmienky a krátka doba vegetácie nedovoľujú ich dopestovať vo vlastnej krajine.
Dáni jedia v priebehu dňa ešte niekoľkokrát - dooobeda i poobede konzumujú čaj, kávu, pečivo. Na obed a večeru si dajú výdatné pečené mäsá, najmä hovädzie, bravčové a divinu. Ako prílohy sú to varené či pečené zemiaky, rôzne druhy zeleniny a nezaobídu sa ani bez omáčok.
Polievku jedia iba málokedy, zato obľubujú predjedlá. Ide najmä o studené ryby, mušle, raky a paštety. Ako dezert sa podávajú pudingy, krémy a zmrzlina. Zákusky sa pripravujú z lístkového alebo kysnutého cesta plnené vanilkovým krémom, ovocím a šľahačkou.
Návštevu Fínska začneme netradične - nápojmi. K Fínsku patrí totiž i jedna severská špecialita, ktorá prežila aj mnohoročné obdobie prohibície: fínske Sahti. Ide o neobvyklý nápoj, ktorý sa stovky rokov varil len v domácnostiach. V posledných rokoch sa predáva aj v obchodoch a špeciálnych krčmách. Tento nápoj, na výrobu ktorého mali na každom statku svoj originálny recept, je doslova časťou fínskej kultúry a histórie. Patrí k tradícii, čo dokladuje i fakt, že sa veľmi často varí v saune, kde ho Fíni často aj pijú. Zrejme najsilnejšiu tradíciu má Sahti - do ktorého výrobcovia pridávajú aj guličky z jalovca - na severozápade krajiny v oblasti Lammi.
Aj výroba piva má v tejto severskej krajine svoju tradíciu. Najstarší zo súčasných fínskych pivovarov založil v Helsinkách Rus Nikolaj Sinebričov, ktorý začal okolo roku 1850 vyrábať špeciálne kvasené pivo. Približne päťdesiat rokov predáva pivovar svoje produkty pod značkou Koff. Majiteľ Koffu vlastní aj pivovar v meste Pori, odkiaľ pochádza značka Karhu (na snímke). (Nabudúce: Na ceste z Fínska do Švédska).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.