Korzár logo Korzár

Roľnícke povstanie Petra Časára

V tomto roku uplynulo 370 rokov od povstania roľníkov, ktoré viedol Peter Časár a od jeho krutej popravy v Košiciach. Bolo to najväčšie vystúpenie

roľníkov proti feudálnej moci od sedliackeho povstania Juraja Dóžu v roku 1514.

Peter Časár a narodil v Maďarsku okolo roku 1600, podľa niektorých údajov pochádzal z poddanskej roľníckej rodiny. Niekde sa spomína, že bol zeman. Kruto bol popravený rozštvrtením tela 4. marca 1632 v Košiciach. Od roku 1625 - až do roku 1627 bol členom Betlenovej armády a v roku 1629 sa stal dedinským richtárom. Na konci svojej životnej cesty sa stal vodcom roľníckeho povstania, ktoré vypuklo v severovýchodnom Maďarsku a na východnom Slovensku v Zemplíne, Turni, Above, Šariši, Spiši a na Gemeri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vtedajšími stavovskými povstaniami bolo rozvrátené hospodárstvo Uhorska a devastovaná jeho kultúra. Remeselná výroba a obchod veľmi upadli. Platením vysokých daní sa vyčerpali občania a mestské pokladnice. Veľký rozklad nastal v mestách pod vplyvom prílivu šľachty, ktorá sa tam začala húfne sťahovať a ktorá chcela využívať pre seba výsady šľachty. Na vidieku sa podstatne zhoršilo postavenie poddaných roľníkov a želiarov. Dlhotrvajúcimi stavovskými povstaniami bola väčšina dedín uvedených stolíc úplne vydrancovaná. Veľa poddanských usadlostí ostalo opustených a tí, ktorí tam zostali, museli znášať ťarchu aj za nich. Neznesiteľný stav viedol mnohých poddaných k vzburám a povstaniam. Už v roku 1631 povstali poddaní v Plavči v Šarišskej stolici, proti miestnemu zemepánovi. V tom istom roku sa poddaní spomínaných stolíc pridali k povstaniu Petra Časára. K začatiu povstania prispelo niekoľko okolností. Boli to neúrodné roky 1628 a 1629 a predovšetkým lúpežné akcie cisárskych vojsk, po likvidácii Betlenovho stavovského povstania.

SkryťVypnúť reklamu

Povstanie vypuklo v Abovskej stolici. V okolitých stoliciach krajinu začali spravovať sedliacki kapitáni a jedným z nich bol aj Peter Časár, ktorý bol nakoniec postavený do čela povstania (Roľnícke povstanie Petra Časára). Vystúpenie roľníkov bolo dobre organizované a spočiatku malo umiernený charakter, kde ťažiskom bolo vyjednávanie so štátnou mocou. Zúčastnili sa ho masy poddaných, takmer z celého východného Slovenska. Počítalo sa s účasťou aj drobného zemianstva a protihabsburgským postojom na čele s Jurajom Rákocim a jágerským tureckým pašom. Mnohí vodcovia a aj sám Peter Časár verili, že ich požiadavky vládna moc splní. Zákerne pozvali vo februári roku 1632 do Košíc vodcu Petra Časára, kde mal predložiť hornouhorskému hlavnému kapitánovi Mikulášovi Forgáčovi z Gymeša písomnú petíciu povstalcov zo zhromaždenia v Gönci. Tam Petra Časára dal nepredvídavo zatknúť, potom mučiť a kruto popraviť. Medzitým mnohých povstalcov zabili a uväznili na výstrahu ostatným roľníkom. Po tejto udalosti povstanie nadobudlo charakter otvoreného protifeudálneho boja, za zlepšenie hospodárskeho a sociálneho postavenia roľníkov. Na potlačení povstania sa podieľala šľachta na čele s Jurajom Rákocim.

SkryťVypnúť reklamu

Tretieho apríla na zhromaždení hornouhorský kapitán vydal vyhlásenie s podmienkami (bolo ich deväť) na udržanie poriadku a mieru v krajine. Podmienky smerovali ku kapitánom a generálom, zemanom a poddaným roľníkom. Ostatným zapojeným roľníkom do povstania bola udelená milosť a prepustení boli aj väzni.

Poddaní roľníci sa ani po tomto povstaní nedočkali zlepšenia svojho postavenia. V ďalšom odpore voči šľachte pokračovali a zapojili sa do ďalších stavovských, reformačných a protireformačných povstaní, ktoré prinášalo 17. a 18. storočie, ale najmä do povstania v roku 1831.

Čitateľom Korzára som chcel priblížiť históriu a pripomenúť menej známu osobnosť našej dávnejšej minulosti. Pre dnešnú generáciu sa zachovalo pomenovanie: "ti časár", čo v žargóne znamená hrdina, frajer, alebo nejaká významná udalosť.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 073
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 501
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 252
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 458
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 186
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 693
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu