súvisiace so zvyšujúcim sa vekom ľudí - Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba. Jednou i druhou trpí okolo šesť tisíc ľudí na Slovensku.
Príčina Alzheimerovej choroby nie je presne známa, vie sa len, že v niektorých rodinách sa vyskytuje častejšie a preto vedci usúdili, že má dedičný pôvod. Niekoľkoročné výskumy to už s určitosťou netvrdia a ochorenie nepripisujú ani prvku hliníka. Najnovšie sa za hlavnú príčinu choroby označuje porucha látkovej výmeny acetylcholínu. Je to látka, ktorá sa podieľa na prenose impulzov medzi dvoma nervovými bunkami. Okrem postihnutia tohto prenosu sú postihnuté aj nervové dráhy a centrá medzi týmito dráhami, ktoré prenášajú informácie prostredníctvom impulzov. Sú to centrá z prednej časti mozgu spojené nervovými dráhami s mozgovou kôrou a časťou mozgu, ktorú označujeme ako hippokampus. Tieto dráhy majú za úlohu zabezpečovať pozornosť, pamäť a schopnosť učiť sa.
Zo zahraničnej literatúry a médií sa dozvedáme, že Alzheimerova choroba sa šíri vo svete ako epidémia. Prečo je porušená látková výmena acetylcholínu, to vedci presne nevedia. Niektoré teórie však nevylučujú ani pôsobenie tzv. pomalých vírusov, t. j. vírusov, ktoré sa dostanú do nášho tela, tam sa usídlia a po 15 - 20 rokoch vyvolajú ochorenie. Táto teória nebola ani potvrdená ani vyvrátená. Boli vyvinuté účinné lieky tzv. cholinomimetiká a vypracované rehabilitačné programy, ktorými sa dá oddialiť konečná fáza ochorenia.
Prvé príznaky Alzheimerovej choroby sa objavujú najčastejšie medzi 50. - 65. rokom života, ňou postihnutý človek je nadmerne unavený, pociťuje fyzickú i psychickú slabosť, je náladový, lebo nedokáže ovládať svoje emócie, ťažko sa učí nové veci, má poruchy pamäti, je agresívny, konfliktný, niekedy aj depresívny a má stavy úzkosti. K chorobe patria aj poruchy spánku, ktoré sa prejavujú buď veľkou spavosťou alebo nespavosťou. S postupujúcim ochorením pribudne aj dezorientácia - ľudia zablúdia vo vlastnom byte pri hľadaní kúpeľne, záchodu a ak sa dostanú von, netrafia domov bez rozdielu, či do paneláku alebo rodinného domu. Pridruží sa aj časová dezorientácia, keď si neuvedomujú dennú dobu ani dni v týždni. Psychická i fyzická záťaž chorobu zhoršuje a pri ťažšom postihnutí mozgovej kôry sa ťažko vyjadrujú, problémom je bežná činnosť v domácnosti a môžu sa objaviť aj epileptické záchvaty.
Okrem spomínaných liekov je nevyhnutnou súčasťou liečby rehabilitácia zameraná najmä na cvičenie pamäti, orientáciu, precvičovanie každodenných činností ako je hygiena, varenie, pranie, nákup, udržiavanie fyzickej zdatnosti. To všetko by sa malo diať v domácom prostredí, čo je aj celosvetovým trendom - aby sa rodina podieľala na liečebnom procese. Potrebná je aj spolupráca s odborníkom na neuropsychologickú rehabilitáciu, pretože táto je najlepším a najlacnejším prostriedkom na zlepšenie látkovej výmeny acetylcholínu.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.