Korzár logo Korzár

Lovci planét nezaháľajú

Asi desať percent z 200 miliárd hviezd v Mliečnej dráhe má podľa astronómov vo svojej blízkosti veľké a ľahko objaviteľné planétyJedným z

Asi desať percent z 200 miliárd hviezd v Mliečnej dráhe má podľa astronómov vo svojej blízkosti veľké a ľahko objaviteľné planéty

Jedným z najobľúbenejších stanovíšť astronómov je sopka Mauna Kea na havajskom ostrovčeku. Týči sa do výšky 4 205 metrov nad morom. Vody okolitého oceánu majú stabilnú teplotu, preto je vrchol hory obklopený priezračným, pokojným a suchým vzduchom a predstavuje dokonalé prostredie pre astronomické pozorovania. Je tam umiestnený tucet najlepších teleskopov, aké sa na Zemi nachádzajú. Medzi nimi, na observatóriu W. M. Kecka je pár teleskopov dosahujúcich rozmery osemposchodovej budovy. Každý váži tristo ton. Ich zrkadlá majú priemer desať metrov. Hovorí sa im Keckove dvojčatá. Boli postavené v rokoch 1993 - 1996. Ich cieľom je vyhľadávať planéty za hranicami slnečného systému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ovládajú ich dvaja známi hľadači planét: Paul Butler z Kalifornskej univerzity a Geoffrey Marcy z washingtonského Carnegieho inštitútu. Na ich konte je v súčasnosti zapísaných 25 nových planét. Väčšinou sú to plynové obry typu Jupitera, ktoré obiehajú v blízkosti materskej hviezdy. Preto sú príliš veľké a príliš žeravé, aby na nich mohol existovať život. Koncom minulého storočia si títo dvaja páni pripísali na zoznam ďalšie dva prírastky: dve planéty menšie než Saturn. Butler s Marcym svoju prácu už niekoľko rokov zameriavajú iba na vyhľadávanie vzdialených planét a pokiaľ možno takých, na ktorých by mohol existovať život. Stali sa tak priekopníkmi nového odboru nazvaného astrobiológia. Aby mohli vo vesmíre hľadať stopy života (či prinajmenšom nádej, že by v danej oblasti život mohol existovať), museli najprv nájsť spôsob, ako vzdialené planéty vyhľadávať. Jas hviezd znemožňuje totiž priamo vidieť telesá, ktoré okolo nich obiehajú. Ako ich teda astronómovia objavujú?

SkryťVypnúť reklamu

Vychádzajú z aplikácie Dopplerovho javu - ten popisuje zmenu frekvencie zvukových vĺn, ktoré vydáva automobil alebo vlak, keď okolo vás prechádza. V astronómii sa Dopplerov jav prejavuje ako tzv. červený posuv - frekvencie svetelných vĺn prichádzajú zo vzdialených hviezd a galaxií pomáha analyzovať ich postavenie v priestore vesmíru. Čím je galaxia vzdialenejšia od pozorovateľa,, tým sú svetelné vlny dlhšie a posúvajú sa k červenej oblasti spektra žiarenia (preto teda červený posuv). Vzdialenejšie galaxie sa teda od nás vzdiaľujú rýchlejšie. Práve toto porovnanie viedlo v 20-tych rokoch 20. storočia astronóma Edwina Hubbla k názoru, že sa vesmír rozpína. Butler s Marcym študovali červený posuv od roku 1987. Došli k presvedčeniu, že ak obieha okolo hviezdy nejaké teleso (teda planéta) jeho gravitačná sila hviezdu akoby rozochveje. Toto chvenie sa prejaví v zmenách dĺžky svetelných vĺn, ktoré z hviezdy vychádzajú. Hvieda sa k Zemi približuje a zas sa vzďaľuje, tým sa aj žiarenie skracuje do modrých oblastí spektra a zas predlžuje do červených žiarení. Podľa veľkosti zmien v dĺžke žiarenie sa dá určiť nielen prítomnosť planét, ale tiež ich hmotnosť a obežná dráha. takéto zmeny sú pochopiteľne iba nepatrné. Pri hviezde vzdialenej 30 svetelných rokov činí posun sedem milióntin stupňa. Použitím tradičného merania Dopplerovho javu je možné zachytiť zmenu v rámci desiatich metrov za sekundu. To je, samozrejme, výrazne viac.

SkryťVypnúť reklamu

Butler s Marcym preto Dopplerovu techniku najprv desať rokov spresňovali. dosiahli tak presnosť troch metrov za sekundu, čo je asi trikrát presnejšie meranie, než akého sú schopní iní "hľadači". Prvú planétu týmto novým spôsobom objavili 30. decembra 1995.

Väčšina doteraz objavených planét sú plynové obry. Planéty veľkosťou zodpovedajúce Zemi boli asi z blízkosti svojich hviezd často odohnané silnou gravitáciou. Najskôr asi putujú vesmírom ako bezcieľne kusy kameňa. To však znamená, že väčšina doteraz objavených planét nie je vhodná na život. S výrazne eliptickou dráhou obehu dochádza k prudkým výkyvom teploty povrchu. Plynové obry sú zas veľmi žeravé, aby na nich život vydržal. Ale astronómovia sú aj napriek tomu plní optimizmu. Nachádzanie predovšetkým veľkých neobývaných planét vysvetľujú nedokonalými technikami hľadanie. Tiež preto priniesli planéty objavené koncom 20. storočia toľko nadšenia. Nachádzajú sa vo vzdialenosti 110 svetelných rokov od Zeme. A obe sú menšie než Saturn. Asi desať percent z 200 miliárd hviezd v Mliečnej dráhe má podľa astronómov vo svojej blízkosti veľké a ľahko objaviteľné planéty. Ostatné hviezdy by mohli mať tiež planéty, ale najprv sa ich musíme naučiť "vidieť". Nádejou na zlepšenie "zraku" sú nové typy teleskopov, akými sú Keckove dvojčatá.

Nové teleskopy využívajú tzv. interferometriu - dve a viac zrkadiel spájajú svoj obraz, čím zachytávajú viac svetelných paprskov. Čím je medzi nimi väčšia vzdialenosť, tým ostrejšie syntetizovaný obrázok môžu vydať. Presne takýmto spôsobom spolupracujú Keckove dvojčatá na Mauna Kea. Ešte účinnejšie sú interferometre umiestnené vo vesmíre. Najväčší súčasný vesmírny teleskop je známy dvaapolmetrový Hubblov teleskop s hmotnosťou 11 ton (mimochodom, satelit by už ťažšie zariadenie nemohol uniesť). Spojením niekoľkých menších zrkadiel do interferometra sa vyrieši problém s hmotnosťou a pritom sa získa omnoho silnejšie zariadenie. Príkladom je plánovaný program SIM, čiže vesmírna interferometrická misia, ktorá má byť uvedené do prevádzky v roku 2005. Bude mať obrázky štyrikrát jasnejšie než Hubblov teleskop, avšak jej hmotnosť bude sotva pätinová. V roku 2011 získajú astronómovia ešte väčšiu pomoc v podobe TPF - Zemského vyhľadávača planét, ktorý má byť štyridsaťkrát účinnejší než Hubblov teleskop. A prvý vizuálny vyhľadávač planét má dokonca spájať niekoľko teleskopov TPF do formácie, Každý TPF by mal mať štyri osemmetrové zrkadlá.

Autor: iká

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 680
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 702
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 346
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 242
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 446
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 824
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 414
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 313
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 869
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 206
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 325
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 193
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 981
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 941
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 570
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 928
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 869
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 206
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 325
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 193
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 981
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 941
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 570
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 928
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu