vzrastu. Samce vážia 3 až 4 tony pri dĺžke tela 5 až 6,5 metra. Samice dosahujú asi tretinu hmotnosti samcov.
K morským slonom patria nosáč severný, rozšírený v severných moriach a nosáč sloní na južnej pologuli. Oba druhy sú si celkom podobné. Ich zavalité telo je prispôsobené životu vo vode, smerom dozadu sa zužuje, podobne ako pri príbuzných tuleňoch a mrožoch. Krátke končatiny majú upravené na plutvy, po predných veslovitých nohách sa môžu nemotorne posúvať po pevnine, kým zadné plutvy len vláčia za sebou. Samcom sa ich rýpakovitý chobot s vekom zväčšuje, počas ruje aj predlžuje. Osrstenie je krátke, u samcov tmavohnedé až hnedosivé, u samíc a mláďat sivé. Živia sa predovšetkým chobotnicami a sépiami, za ktorými sa hlboko potápajú.
Morské slony sa rozmnožujú koncom leta. Vtedy opúšťajú more a zhromažďujú sa na pobreží pustých ostrovov. Prvé priplávajú samce, aby obsadili územie pre svoj budúci hárem. Neskôr dorazia samice a krátko na to porodia mláďatá počaté pred rokom na tom istom mieste. Zatiaľ staré samce zápasia o háremy. Postavia sa proti sebe, vztýčia prednú časť tela a protivníkovi zasadzujú zubami rany na šiju, hruď a boky. Porazený duelant spravidla silne krváca a ujde do mora. Sprevádzajú ho mladé samce, ktoré vládcovia háremov vyhnali z rujoviska. Vyhnanci na pobreží vyčkávajú samice, ktoré si odskočili do mora uloviť niečo pod zub alebo za romantickým dobrodružstvom Pokúšajú sa párť. Pán háremu zhromaždí 10 až 50 samíc, ktoré žiarlivo stráži a postupne oplodňuje. Rozvášnený samec nedbá, že pritom často zaľahne a zadusí novorodenca. Matky sa márne pokúšajú chrániť potomkov proti silnejšiemu býkovi. Mláďatám chutí jesť, sú dojčené mliekom, ktoré obsahuje až 80 percent tuku, čo je pravdepodobne rekordná koncentrácia tuku. Náročné dojčenie núti samice k častým výpravám za potravou do mora. V7datne živené mláďa sa rýchlo vyvíja, v priemere priberá 10 kg za deň. Novorodenec meria 90 cm a váži asi 40 kg. Jednomesačné mláďa váži 350 kg. Vtedy ho matka odstaví a hárem sa rozíde naspäť do mora.
Úmrtnosť mláďat morského slona je vysoká, okolo 50 percent. Veľa ich usmrtia samce pri párení s ich matkami, keď prejdú do vody, lovia ich kosatky a leopardie tulene, najdravšie zo všetkých tuleňov. Tieto postupné straty za normálnych podmienok stačí vyrovnať pomerne vysoká plodnosť samíc, ktoré síce rodia len jedno mláďa, ale pohlavne dospievajú už ako dvojročné a sú pohlavne aktívne asi do desiatich rokov veku.
V 19. storočí hrozilo morským slonom vyhubenie. Neľútostne ich prenasledovali veľrybári pre ich tuk tran (ľudovo veľrybí tuk). Na súši málo pohyblivé a bezmocné nosáče lovci surovo ubíjali palicami. Často hneď pri rujiskách morských slonov a tuleňov stavali mohutné kovové konštrukcie na spracovanie úlovkov s veľkými kotlami na vyškvarovanie tuku. Na viacerých miestach sa takéto zariadenia dodnes zachovali.
Existenciu morských slovnov v poslednej chvíli zachránili medzinárodné zákony na ich ochranu. Významne však prispel aj pokles záujmu o tran, o mäso a kože nosáča nikdy nebol veľký záujem. Dnes pozostáva svetová populácia nosáča severného z 20 až 25 tisíc jedincov rozšírených na odľahlých miestach v severných moriach. Populácia nosáča slonieho sa vzpamätala na približne 500 tisíc kusov, vyskytujú sa hlavne pri subantarktických ostrovoch. V lete prenikajú až na brehy Antarktídy, v zime sa sťahujú k Novému Zélandu, Austrálii, Južnej Afrike aj Južnej Amerike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.