Kelt Pub Lammas v Prešove sa to podarilo. Dokázal spojiť svoju gastronomickú vášeň s láskou k muzike, histórii a, čuduj sa svete, k ekonomike. Kombinácia je to zdanlivo nezlučiteľná, ale podarilo sa (k súladu a dnešnej harmónii však viedla dlhá cesta skúseností a hľadania). Varenie Michala Gimu bavilo odmalička, rovnako ako hudba. Prvé kuchárske inšpirácie získaval pri nazeraní pod pokrievky hrncov svojej mamy a starej mamy. Učil sa, tvoril, sníval a - ako inak - trápil sladké drevo. Po absolvovaní štúdií - venoval sa ekonomike - pracoval ako vedúci rôznych reštauračných prevádzok a zariadení, až raz v ňom dozrelo rozhodnutie otvoriť si vlastný podnik. "Chcel som vytvoriť niečo zvláštne a originálne. Miesto, kde by sa ľudia cítili dobre a kde by bola aj dobrá kuchyňa. A tak som sa rozhodol otvoriť v Prešove keltský pub." Povedal nám pán šéfkuchár. V encyklopédii archeológie stojí, že: "Kelti (Galovia) sú skupina indoeurópskych kmeňov, ktorých kultúra (laténska) predstavuje vrchol barbarskej civilizácie v našich dejinách. Ich historický význam je v tom, že otvorili cestu výdobytkom antického sveta a položili základy ďalšieho rozvoja. Keltskými jazykmi a dialektami hovorí ešte aj dnes asi 2 milióny ľudí vo francúzskom Bretónsku, v britskom Walese, v Škótsku a Írsku."
Keď teda chcel Michal Gima vytvoriť naozaj dokonalú ilúziu s nádychom minulosti a na jedálnom lístku oživiť keltské špeciality, musel toho veľa naštudovať. Preto sa do príprav zarátali aj hodiny strávené nad knihami. Námaha sa však vyplatila. Dnes ponúka na atraktívnom a skutočne originálnom jedálnom lístku vo forme novín s názvom "Hlad ľudu" tím šikovných kuchárov viac ako 80 druhov jedál, rovnaké množstvo príloh a šalátov s názvami, ktorých jeden je zvláštnejší ako ten druhý a okrem tých keltských sú tu aj také, ktoré súvisia s hudbou. "Sme vlastne aj hudobným a umeleckým klubom. Keďže hrám v skupine Mloci aj v novozaloženej formácii Malý princ a navyše spoluorganizujem dnes už známy Country festival Sigord, na našom jedálnom lístku je napr. mäsová misa "Mlocký hlad" alebo "Pirohy B B country" špecialita "Malý princ" a podobne. Neďaleko nás je aj divadlo a stretnúť u nás niektorého z umelcov nie je naozaj žiadnym problémom. A čo sa týka plánov do budúcnosti, sú odvážne. Chceme rozšíriť prevádzku o ďalších 100 miest, organizovať, tak ako doteraz, rôzne akcie pri príležitosti významných keltských sviatkov a ako inak, zachovať si stále dobrú kuchyňu."
Doma u Gimovcov majú varenie rozdelené. Pani manželke varí veľmi dobre, rovnako ako dcéra Katka a dokonca i syn Michal, ako nám však pán Gima prezradil, najväčšiu radosť má vtedy, keď môže variť on sám. V kuchyni je totiž rád a dokázal nám to aj pri nakrúcaní televíznej relácie Varím, varíš, varíme.
Recepty na špeciality s vôňou histórie teraz ponúkame aj čitateľom Víkendu.
Murphy's Chicken (Kuracie prsíčka v šunkovom plátku)
Rozpočet pre 4 osoby: 4 kuracie prsia po 125 g, ˝ lyţičky bieleho korenia, Ľ lyţičky oreg?na, 8 šunkových plátkov, 4 lyžice masla na pečenie, 100 g kyslej smotany, 100 g sladkej smotany, soľ, 8 špáradiel.
Príloha: 200 g hranolky, 2 dl oleja, 200 g ryža, 50 g hrášok mrazený, voda.
Postup: Mäso posolíme, okoreníme a jemne ponarezujeme, potom speníme na panvici maslo pri strednej teplote. Rezne vložíme do rozpusteného masla, počas pečenia ich často obraciame. Hotové rezne vyberieme a na rozpálené maslo dáme opiecť plátky šunky. Do opečenej šunky vložíme rezne, zabalíme ich a ešte chvíľu pečieme. Hotové rezne dáme na misu. Prikryjeme. Do šťavy z výpeku zamiešame smotanu a povaríme. Ochutíme a prelejeme do misy na omáčku. Podávame s varenou ryžou s hráškom a opekanými hranolkami.
Zemiaky Conn Cetchathach (Zemiaky so syrovou penou)
Potrebujeme: 8 väčších zemiakov, maslo, tavený syr (napr. Bambinko), cesnak, petržlenovú vňať a olej na pečenie.
Postup: Umyté zemiaky v šupke varíme asi 3 minúty od doby, keď začne voda vrieť. Zemiaky vyberieme, priečne ich asi 4 krát narežeme na povrchu do hĺbky asi 1/3 zemiakov a vo vyhriatej rúre ich necháme na troche oleja upiecť tak, aby sa teplom roztvorili a na rezoch do zlatista upiekli. Na horúce zemiaky do zárezov nanesieme zmes, vymiešanú z masla, taveného syra, prelisovaného cesnaku a petržlenovej vňate. Podávame ihneď a horúce!
Leinsterské bravčovinky
Potrebujeme: 400 g zemiakov, 120 g bravčového bôčika, hladkú múku na obaľovanie, olej na vyprážanie, soľ, čierne korenie, horčicu, chlieb.
Postup: Do postrúhaných zemiakov (zemiaky postrúhame ako na zemiakové placky) pridáme pomletý bravčový bôčik, soľ a mleté čierne korenie. Vymiesime a vytvoríme tenké placky menšej veľkosti dlane. Obalíme ich v hladkej múke a sprudka opečieme na oleji po oboch stranách do zlatista. Podávame horúce na krajíčku chleba potreté horčicou a posypané nadrobno pokrájanou cibuľkou.
Colcannom (4 porcie - Tradičná írska špecialita)
Potrebujeme: 4 väčšie zemiaky, 300 g na rezance postrúhanú sladkú bielu kapustu, 60 g masla, 2 dl teplého (!) mlieka, petržlenovú vňať, nakrájanú cibuľku (množstvo podľa chuti), mleté čierne korenie, soľ.
Postup: Zemiaky uvaríme v osolenej vode, potlčieme ich (skôr nahrubo, nie na kašu). Primiešame s kapustou, ktorú sme predtým 10 minút povarili v slanej vode a opražili spolu s cibuľkou na masle. Zmes prelejeme teplým mliekom a opäť premiešame. Dochutíme soľou a mletým čiernym korením, posypeme petržlenovou vňaťou a podávame s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.