karosérii vozidla a na opotrebovanie pneumatík, hlavne na predných kolesách. Pri technickej kontrole však boli zistené aj vady na brzdovom systéme a nadmerná hlučnosť vozidla. Podľa pracovníkov autoservisu tieto vady museli existovať už v čase uzavretia kúpnej zmluvy a za ich odstránenie budem musieť v servise zaplatiť dosť značnú sumu. Keď som to predávajúcemu oznámil, tvrdil, že som si predsa auto predtým vyskúšal, videl som, v akom stave ho kupujem a o nejakej zľave so mnou odmietol hovoriť. Ako mám ďalej postupovať, uspel by som v prípadnom súdnom spore?
Zn.: Ojazdené vozidlo a skryté vady
Odpoveď: Tento problém sa pri kúpe ojazdených motorových vozidiel vyskytuje dosť často. Pri dojednaní kúpnej zmluvy je predávajúci povinný upozorniť kupujúceho na vady vozidla, o ktorých vie, za vady, na ktoré kupujúceho upozornil predávajúci nenesie zodpovednosť. Za ostatné vady, ktoré má vozidlo v čase prevzatia kupujúcim, predávajúci zodpovedá bez ohľadu na to, či o nich vedel, alebo nie (skryté vady). Preto je dôležité uviesť v písomnej zmluve rozsah vád, na ktoré predávajúci kupujúceho upozornil.
Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej kúpnej ceny. výška tejto zľavy má zodpovedať povahe a rozsahu vady, treba prihliadať na cenu predmetu kúpy, na rozsah zníženia jeho funkčnosti a estetickej hodnoty, ako aj na cenu nevyhnutných opráv. Podľa okolností konkrétneho prípadu môže byť výška zľavy aj totožná s nákladmi vynaloženými na odstránenie vady v autoservise.
Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu, teda len čo vadu zistil. Pri kúpe motorového vozidla tak musí urobiť v lehote 6 mesiacov do prevzatia vozidla, po uplynutí tejto lehoty mu nárok na zľavu zanikne. Hoci pre oznámenie vady zákon výslovne nepredpisuje písomnú formu, je predovšetkým v záujme kupujúceho, aby aj pre prípad jednoduchšieho dokazovania v súdnom spore vady vytkol písomne. Vytýkané vady musia byť uvedené konkrétne alebo musia byť aspoň opísané tak, aby bolo zrejmé, ako sa navonok prejavujú. Nestačí len všeobecné oznámenie, že kúpené vozidlo má vady. Je to dôležité predovšetkým preto, že na súde môže kupujúci uplatniť právo zo zodpovednosti len za tie vady, ktoré predávajúcemu včas vytkol.
Kupujúci má právo aj na úhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv o zodpovednosti za vady. Patria sem napr. náklady vynaložené na jeho prepravu v dôsledku poruchy súvisiacej s vytýkanou vadou, poštovné a pod.
Na záver je však potrebné dodať, že predávajúci zodpovedá len za vady, ktoré na predávanej veci existovali v čase jej odovzdania kupujúcemu, bez ohľadu na to, či o nich predávajúci vedel alebo nie. Za vady, ktoré vznikli na predávanej veci neskôr, teda po jej prevzatí kupujúcim, predávajúci nezodpovedá.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.