Napríklad slovo pilník. Väčšina mužov si predstaví pilník na železo, zatiaľ čo väčšina žien na nechty.
Každé slovo má istý význam, čosi naznačuje, postihuje nejaký predmet, činnosť, pocit. Význam značne ovplyvňuje individuálny vzťah k danému slovu, utváraný v priebehu života človeka. Okrem toho má každé slovo určitý zmysel - prívlastky, vlastnosti, aspekty, ktoré sú spojené s osobným vzťahom človeka ku slovu. Sem už vstupujú osobné charakteristiky, motivácia, želania či minulé zážitky. Nesmieme zabúdať ani na kontext, teda aktuálnu situáciu, v ktorej slovo odznelo.
Význam a zmysel informácie závisí nielen od samostatného slova, ale aj od jeho postavenia vo vete. Výrok, zostavený z rovnakých slov, môže podávať celkom inú informáciu. Napríklad veta - Náš druhý syn má tohto roku novú loptu - oznamuje niečo celkom iné ako veta - Náš syn má tohto roku druhú novú loptu. A to nehovoríme o mimoslovných prejavoch, ktoré, samozrejme, môžu dať informácii ďalšie nové významy, či upresniť niektorý z možných.
Porozumenie reči súvisí s mnohými vplyvmi - s učenia, ale tiež s hodnotami a cieľmi človeka. Od nich závisí, ktorý konkrétny význam slova nám príde na myseľ. Napríklad pri slove kreslo si niekto môže vybaviť kus nábytku, na ktorom možno sedieť, iný zasa elektrické kreslo, slúžiace na popravy, tretí, uvažujúci práve o návšteve zubára, zubárske kreslo a pre niekoho to môže byť kreslo v parlamente.
Odlišnosti v slovníku, a to zvlášť vo význame slov, možno nájsť aj medzi rodinami. Rodina si vytvára svoj vlastný "intímny slovník", zahrňujúci všetky rodinné aktivity. Nie je výnimkou, že to, čo je v jednej rodine pochvalou, budú v inej rodine chápať ako urážku.
Vlastné "slovníky" si vytvárajú aj priateľské a pracovné skupiny. Príslušníci jedného povolania používajú väčšinou spoločný slovník, a tak by sa dalo pokračovať.
Na tieto aspekty sociálnej komunikácie by sme mali pamätať, aby sme predchádzali nedorozumeniam a konfliktom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.