týždňa sa výstraha zmeni na knokaut.
Premiéri Maďarska a Rumunska sa totiž včera v Budapešti dohodli na princípoch novelizácie ominózneho krajanského zákona. Na "halászlé" síce potom spolu neišli, ako v utorok Medgyessy s Dzurindom, zato ale našli zhodu v tom, že "návrhy smerom k novelizácii zákona sú v súlade s európskymi normami".
To je kľúčový výsledok včerajšieho rokovania. Nie to, že "zo stretnutia vyplýva, že zásadné námietky Rumunskej republiky k maďarskému zákonu, ktoré vyjadrili v Rade Európy a iných relevantných inštitúciách, aj naďalej pretrvávajú". To je reinterpretácia slovenskej vlády, ktorá je polopravdou, a ešte tou menej podstatnou.
Rumuni nad týmto zákonom plesať nebudú nikdy, stále tvrdia (spolu s Európskou i Benátskou komisiou), že starostlivosť o menšiny náleží vláde štátu, kde žijú. Momentálne však Bukurešť vyžaduje už iba "spresnenia" existujúceho návrhu novely. Výhrady, ktoré Rumuni majú, nie sú už "zásadné", ako tvrdí SR, čoho najlepším dôkazom je, že by sa mali dvojstranne vycizelovať práve na budúci týždeň. Uznajte - keby boli námietky "zásadné", ako by sa dali skompromisniť spresneniami vo formuláciách? Tak sa veci majú - smutne pre Bratislavu. Či sa dielo ministrom zahraničia MR a RR podarí, nie je isté, ale veľmi pravdepodobné. Signály sú jednoznačné. A potom bude knokaut.
Slovensko totiž nemôže ustáť bez straty tváre situáciu, v ktorej zostane s principiálnym odmietnutím zákona samo. Ak päť susedov sa s Maďarmi pokonalo (väčšina dokonca žiadny problém so zákonom ani nemala), tak chybu bude každý hľadať v Bratislave. Vrátane Európskej komisie, ktorá podľa bruselských kuloárov tiež netrpezlivo čakala na dnešok. Nie je jasné, akým ťahom chce Dzurinda potom pokračovať.
Verheugen stále tvrdí, že krajanský zákon musí spĺňať dve podmienky; po prvé, byť v súlade s odporučeniami Benátskej komisie, po druhé, aplikovať sa dá po dohode dotknutých štátov. Dzurinda (resp. SR) však z toho robí hlavu XXII: Dohodu na konkrétnostiach neprijíma s poukazom, že zákon ruší suverenitu a je exteritoriálny a teda nespĺňa európske normy. To je aj pravda, ale len preto, lebo nechce dohodu, ktorá je európskou normou v prípade zákona, ktorý svojimi účinkami presahuje na územie druhého štátu.
Hoci dohoda Bukurešti s Budapešťou nie je ešte celkom hotovou vecou, ako minimum je evidentný odlišný prístup Rumunov. Je nesporne sympatickejší a smerom na Západ avizujú aspoň ústretovosť a vôľu. Signalizuje to zlyhanie slovenskej diplomacie. A netýka sa ani tak dialógu s Maďarmi, v ktorom - ako sme už spomínali - mali po nástupe novej vlády vyvinúť iniciatívu naši partneri. Je nesporne maďarskou chybou, že návrhy do novely so SR nekonzultovali skôr, než ich predložili zástupcom menšinových spoločenstiev. A ešte navyše, ak je presvedčenie našich expertov skutočne také, že novela je stále neprijateľná, tak povedzme, že stanovisko SR je síce hlúpe, ale principiálne. Za princípy sa bojuje - tu zlyhanie nehľadajme.
Zlyhanie je ale zrejmé v komunikácii s Rumunmi. Už viac ako rok spoľahlivo vieme, že títo, historicky najväčší "nepriatelia" Maďarov sú jediní, s ktorými mohla SR spomedzi okolitých štátov ako so spojencami proti zákonu počítať. Včerajšok jasne ukázal, že konzultácie, o ktorých hovoril Dzurinda, boli s Bukurešťou veľmi vlažné, resp. žiadne. Nie, nenabádame k obnoveniu "Malej dohody", o ktorej blúzni napr. PSNS. Ide len o to, že v takejto medzinárodne nesmierne delikátnej situácii má vlastníctvo ad hoc spojencov cenu zlata.
Zaujímavé pritom je, že napr. bývalý štátny tajomník Chlebo sa viackrát dušoval, že s Rumunmi sa nielen konzultuje, ale KOORDINUJE. Teraz sa ukázalo. Ešte pozoruhodnejšie vyznieva, že na vrcholnej schôdzke Illiescu - Schuster v septembri nepadlo o krajanskom zákone a možných spoločných postupoch ani slovo (na rozdiel od anakondy, o ktorej prezident SR kolegovi - podľa rumunských zdrojov - porozprával.)
Tak prichádzame pomaly do situácie, keď sa rozplýva pomerne veľký fór, ktorý Slovensko v tejto kauze, zásluhou nálezu BK a spravodajcu RE Jürgensa, získalo. Ak sa naplnia predpoklady a ministri ZV Kovács a Geoana sa na budúci týždeň dohodnú, po dlhom čase a lavíne zahraničnopolitických úspechov zaknihuje SR prvú, a navyše ťažkú prehru. Bude zaslúžená - v eufórii z výsledku volieb, NATO a ďalších príjemností Dzurinda tentoraz zjavne precenil svoje možnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.