oficiálnej návšteve českého premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD) na Slovensku.
"Nie je to taká jednoduchá predstava, ako že budeme spolu nakupovať lietadlá, ale spolupráca v tejto oblasti môže mať mnoho rôznych prvkov," povedal český premiér pred návštevou.
Zdôraznil, že nejde len o vytvorenie spoločnej česko-slovenskej letky. "Tá nemusí vzniknúť a aj napriek tomu môže byť veľmi intenzívna spolupráca napríklad pri modernizácii vrtuľníku Mi-24. Môžeme spolupracovať pri nákupe výzbroje, v oblasti výcviku, pretože niektoré slovenské výcvikové základne sú naozaj dobré a majú možnosti, ktoré my nemáme a zase naopak," zdôraznil Špidla.
Český premiér si vie predstaviť aj zapojenie ďalších krajín Visegrádskej štvorky do spolupráce vo vojenskej oblasti. Zatiaľ však ide len o úvodné rozhovory, ktorý cieľom je zistiť, či je tento projekt realizovateľný. "Istým náznakom takejto spolupráce je aj vytvorenie česko-slovensko-poľského práporu," pripomenul. Premiér Špidla sa počas rokovaní so slovenskými predstaviteľmi bude snažiť ujasniť si, aký postoj má Bratislava v záverečnej fáze rokovaní s EÚ. "Pokiaľ to bude možné, tak by som rád naše postoje zladil, alebo aspoň koordinoval," zdôraznil. Podľa neho je dôležité sformulovať niektoré spoločné stanoviská kandidátskych krajín. "Spoločne vedľa seba, ale nie proti sebe. Pri všetkých takýchto multilaterálnych rokovaniach je vždy riziko, keď sa dá jeden rozohrať proti druhému, to je nevýhodné obvykle pre všetkých," doplnil.
Ako zdôraznil, vo finálnej fáze rokovaní sa snaží vyjednávať veľmi dôsledne a využiť čas, ktorý je ešte k dispozícii. "Pretože je to skrátka historická záležitosť, čas je obmedzený a čo človek nedokáže teraz, tak už bude ťažko neskôr doháňať," podotkol Špidla. Pripustil, že rozšírenie únie o všetkých desať kandidátskych krajín nie je isté. "Teraz treba vyjednávať, získať podporu, presvedčiť," zopakoval český premiér.
V súvislosti s blížiacou sa voľbou nového českého prezidenta premiér Špidla vyzdvihol, že je potrebné, aby krajina mala čo najrýchlejšie novú hlavu štátu. "Máme po povodniach, máme pred vstupom do EÚ. Sme v situácii, keď medzinárodno-politická situácia je veľmi napätá. Myslím si, že krajina bez hlavy štátu by bola v oslabenej pozícii, i keď naša ústava to umožňuje riešiť," podotkol. Nástupca prezidenta Václava Havla by mal byť zvolený podľa súčasnej ústavy, teda v parlamente. "Koniec koncov, Masarykom počínajúc všetci prezidenti boli zvolení podľa systému nepriamej voľby a je mnoho krajín, kde sú prezidenti volení nepriamym spôsobom," pripomenul. Prípadné obdobie bez prezidenta by nemalo byť príliš dlhé. "Nie aby to boli nejaké mesiace, polroky a trištvrteroky, pretože v danej situácii je to pre republiku nevýhodné," dodal.
Cestu na Slovensko premiér Špidla nevníma ako klasickú zahraničnú cestu. "Že idem do zahraničia, to je jasné. Že naše štátne životy sa odohrávajú ako životy samostatných, úplne rovnocenných a svojbytných štátov, to je tiež jasné o tom nie je pochýb," povedal. Na druhej strane však zdôraznil množstvo kontaktov na Slovensku a znalosť najbližšieho suseda. "Keď prečítam nejaký text a potom ho odložím, tak za tri minúty si neviem predstaviť, či bol česky alebo slovensky. Žiadny iný štát nie je taký," doplnil český premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.