1969 na Mesiaci. Jeho predstavitelia taktiež zastavili prípravné práce na knihe, ktorá mala poskytnúť dôkazy o lete Američanov k súputnikovi Zeme a vysvetliť všetky nezrovnalosti, napísal nemecký denník Die Welt.
Predstavitelia vesmírnej agentúry dospeli totiž k presvedčeniu, že by bolo prinajlepšom úsmevné, keby NASA dokazovala, že americkí astronauti let na Mesiac skutočne vykonali a spochybnila tak celú veľkolepú akciu spred 33 rokov. K rozhodnutiu NASA prispela aj nahnevaná reakcia jedného z členov posádky Apolla 11, Edwina Aldrina, ktorý reportérovi namiesto odpovede na otázku o svojom pobyte na Mesiaci, vrazil na otvorenej ulici päsťou rovno do nosa, pripomína denník. Súčasne označuje krajne odmietavý postoj NASA k diskusiám o pobyte Američanov na Mesiaci za nie veľmi šťastný. Odvoláva sa pritom na najnovšie prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých mesačnému letu spred 33 rokov nedôveruje dnes viac ako štvrtina Američanov. Propagátor vedy z BBC, novinár David Whitehouse má však pre postoj NASA pochopenie.
Americká vesmírna agentúra prežíva totiž ťažké obdobie a akékoľvek aj keď dobre mienené pochybnosti o jej práci by mohli byť pre túto inštitúciu katastrofálne, píše nemecký denník. Finančná núdza v rozpočte USA viedla len nedávno k obavám, že americká strana bude musieť svoju prácu na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS obmedziť natoľko, až sa to môže stať neúnosným. Vo hviezdach zostávajú aj prípravy ďalších veľkých projektov, napríklad letu prvej ľudskej posádky na Mars. Zapájať sa teda do debát o tom, či sa vôbec uskutočnil let na Mesiac a nechať útočiť na jednu z heroických kapitol svojej histórie by bolo pre predstaviteľov NASA trpkým ponížením, ktorému sa chcú vyhnúť, uzatvára Die Welt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.