Sneh počas posledného novembrového dňa má u nás na svoj výskyt už nespochybniteľné neskorojesenné oprávnenie.
Napriek tomu majú naši dedovia z bieleho nadelenia, ak nebodaj príde akurát na Ondreja (30. 11.), mimoriadne veľký strach. Potvrdzujú to i známe ondrejské
pranostiky: Biely Ondrej, zlý rok alebo Sneh Ondrejovie žitu nevyhovie. Nielen zlá obilninárska prognóza, ale i predpoklad značnej vytrvalosti ondrejského snehu,býval v minulosti dôvodom veľkých obáv.
Deduškovia sa v pravdepodobne rekordnej vytrvalosti snehu, napadnutého 30. 11., vzácne zhodujú, ak vravia: Ondrejský sneh sto dní leží. Ďalšia pranostika hovorí: Sneh čo na Ondreja padne dlho leží, on len na Gregora (12. 3.) do potoka beží. V niektorých častiach Slovenska je táto prognóza ešte dlhšia, keď namiesto Gregora treba dosadiť Juraja (24. 4.).
Pekné a jasné počasie na Ondreja vyvolávalo u ľudí mimoriadne dobrú náladu - vraví sa totiž: Ak je Ondrej pekný, pekné budú všetky sviatky. Ak jasný deň priniesol na Ondreja mráz, ľudia sa opäť radovali. Starkí z toho dodnes tipujú: Ak svätý Ondrej mráz na plot posadí, nemusíme sa báť povodní ni vody.
Ktohovie, prečo neondrejský sneh už toľko obáv nevzbudzuje, veď vidiečania dodnes múdro vravia, že zem musí mať svoju bielu perinu, aby ju posilnil zaslúžený zimný spánok. Napríklad na Barboru (4. 12.) ľudia na dedinách už celkom pokojne vravievajú: O svätej Barbore maj už sane na dvore. Vedia totiž, že Barborka má už obyčajne bielu zásteru a vítajú to, lebo to vraj znamená v budúcej letnej kosbe veľa trávy.
V súvislosti s ďalším populárnym decembrovým oslávencom bez vzrušenia konštatujú: O svätom Mikuláši (6. 12.), sniežik sa nám práši a tiež, Na svätého Mikuláša už je celá zima naša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.