"veci" - duch i telo - v jednej symbióze. Zatiaľ čo o dušu sa staráme viac-menej stále a pritom si to niekedy vôbec neuvedomujeme, formovanie postavy nás stojí veľa síl.
Športovanie odjakživa neodmysliteľne patrí k životu. To si uvedomujeme tým viac, čím menej možností nám k pohybu poskytuje monotónny spôsob života. Aj napriek tomu, že existuje veľa možností, ako si posilniť svaly a ponaťahovať telo, málokto si v dnešnej uponáhľanej dobe nájde čas na návštevu telocvične. Pre lepší pocit a s úmyslom, že budeme cvičiť, si potom domov kupujeme multifunkčné posilňovacie stroje a ten, kto má viac priestoru, zriadi si doma posilňovňu.
Pred tým, ako si domov kúpime posilňovacie stroje, musíme s ohľadom na hygienické a bezpečnostné požiadavky pripraviť miestnosť. Ideálny je priestor s oknom zaisťujúcim prísun čerstvého vzduchu. Tí, ktorí si môžu dovoliť investovať viac peňazí, určite ocenia klimatizáciu, ktorá naviac zabezpečí správnu vlhkosť v priestore. Podlahová krytina by mala byť odolné, ľahko udržiavateľná, ako napríklad drevené či laminátové podlahy, niektoré druhy PVC, linolea a špeciálnej gumy. Neodporúča sa koberec, v ktorom sa udržuje prach a nečistoty, ktoré pri cvičení vdychujeme. Steny by okrem štandardnej výbavy mali byť vybavené aspoň jedným radom zrkadiel, aby sa cvičiaci človek videl, mohol sa sústrediť na prácu svalov a správne koordinovať pohyby.
Domácu posilňovňu využívajú členovia celej rodiny a pokiaľ cvičenie berú vážne, mali by posilňovať hodinu či hodinu a pol niekoľkokrát za týždeň. Z toho vyplýva, že stroje musia vydržať určitú záťaž, naviac si posilňovňu nevybavujeme na niekoľko mesiacov, ale s ohľadom na budúcnosť na niekoľko (možno i desiatok) rokov. Takéto nároky spĺňajú stroje iba od renomovaných firiem, ktorých výrobky majú kvalitnú konštrukciu a pri cvičení s nimi si neublížime. To sa, bohužiaľ, nedá povedať o niektorých multifunkčných strojoch, ktoré poznáme z reklám alebo ich vidíme v supermarketoch. Tie umožňujú príliš veľa, za príliš málo. Cvičiť na nich môžeme, ale väčšinou v nesprávnej polohe. Stroje nie sú určené pre tréning, ich používanie teda nevedie ku zlepšeniu a nebudú prínosom pre telo. Pretože sústreďujú viac funkcií naraz, musia sa často prestavovať, čím sa relatívne skoro poškodia. Z týchto dôvodov by sa na vybavení posilňovne nemalo šetriť. Tým, čo disponujú peniazmi, odporúčajú odborníci, aby si posilňovňu vybavovali postupne.
Pri výbere strojov by sme nemali brať do úvahy iba súčasné schopností a zdravotný stav. Ak budeme cvičiť pravidelne, dostaví sa zlepšenie a neskôr budeme na seba klásť vyššie nároky. Preto by sme si mali zakúpiť zariadenie, pri ktorom môžeme zvyšovať zaťaženie, pretože len určité preťaženie môže organizmus motivovať ku zlepšeniu.
Než pristúpime k výberu, je nutné navštíviť niekoľko dobre vybavených verejných posilňovní a vyskúšať stroje, aby sme zistili, ktoré typy nám najviac vyhovujú. Začať by sme mali strojom s hornou a spodnou kladkou, veslom v sede s oporou, ďalej strojom umožňujúcim tlakové cvičenia (napr. multipress), chýbať by nemala univerzálna lavica, zariadenie na posilňovanie brušných svalov a, samozrejme, činky. Pokračovať môžeme strojom na posilňovanie nôh a stojanom, na ktorý sa odkladajú bremená. Zvlášť ženy ocenia stroje na aerobic, ako je stepper, stacionárny bicykel, pás na beh a pod.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.