nevinných.
To sa potvrdilo i na košickej Strednej priemyselnej škole dopravnej na Hlavnej 113 po udalosti z 18.11. 2002. Po škole sa totiž rozšírila klebeta, podľa ktorej ktosi odmontoval a odniesol si zo školy domov jednu porcelánovú záchodovú misu. Táto informácia sa samozrejme ukázala ako nepravdivá, pretože misa síce zostala na svojom mieste - na pánskej toalete, ale dotyčný výtržník ju "iba" vytrhol a rozbil na kúsky.
Preto sa profesori na schôdzi v nasledujúci deň rozhodli, že študenti štvrtých ročníkov budú na smeny, to znamená dvaja počas jedného celého dňa, každú prestávku kontrolovať chlapčenské toalety. Tým by sa dosiahla nielen kontrola "inventáru školy", ale navyše aj prevencia proti fajčeniu. Zástupkyňa riaditeľa školy okomentovala rozhodnutie profesorského zboru jednoducho: "Keď ničia, musia niesť aj zodpovednosť." Podľa slov riaditeľa škola dokonca pripravila novú verziu vnútorného poriadku školy, v ktorom bude zakomponovaný aj odstavec o týchto "dozoroch". Táto verzia však ešte nie je v platnosti, pretože čaká na schválenie Radou školy a študentskou radou.
Mnohí z tých, ktorých sa to týka, teda štvrtákov -chlapcov, sú novým nariadením pobúrení a argumentujú svojou nevinou: "Nechápem to, v ten deň som na druhom poschodí ani nebol a mám teraz robiť kontroly ako nejaký policajt?" Veľa je aj tých, ktorých najviac uráža "nedôstojne postavenie" študenta pri vykonávaní nariadených služieb: "Môže od nás škola čosi také vyžadovať? Veď robíme hajzel baby na školských záchodoch! A okrem toho sú tie záchody v takom stave, že sa tam nedé vydržať ani tú krátku potrebnú chvíľku."
Riaditeľ dopravnej sa však k tomuto kroku odhodlal až po sérii záhadných výtržností: "Na škole narastá počet vandalov a my nemôžeme zakaždým len konštatovať, že je čosi zničené. Už je potrebné aj zasiahnuť. Ja len hľadám možnosti ako vykonávať svoje povinnosti, v tomto prípade chrániť majetok štátu, a ako ustrážiť poriadok na škole. Vzhľadom na to, že ženy profesorky, ktorých je na škole oveľa viac než profesorov, nemôžme predsa poslať kontrolovať chlapčenské záchody, rozhodli sme sa zapojiť aj najstarších. Cieľom je svojím spôsobom aj vychovávať k zodpovednosti."
Kto je v práve? Táto otázka zrejme nebude nikdy vyriešená, teda aspoň nie dovtedy, kým sa nejaký dozorujúci študent, ktorého prestane baviť pobiehanie po WC a kontrolovanie prítomnosti porcelánových mís, nerozhodne nájsť a prezradiť dotyčného nespratného vinníka.
Autor: Miša Telepovská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.