výrobcovia a dodávatelia. Tí si nemôžu do cien premietnuť viac, ako sú ich skutočné náklady. Úrad im povolí primeraný zisk. „Tak ako v každom inom podnikaní, aj pri týchto tovaroch sa musí tvoriť zisk, aby firmy mohli ďalej investovať," povedal podpredseda Úradu pre reguláiu sieťových odvetví Ján Matuský.
O tom, čo je primeraný zisk a či sú náklady opodstatnené, rozhoduje úrad, keď kontroluje kalkulácie firiem. Na výpočty sú komplikované vzorce. Po vypočítaní predložia experti z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví návrhy na rokovanie regulačnej rady. Jej šiesti členovia sa pýtajú, ako dospeli k číslam, na základe akých podkladov vypočítali zvyšovanie cien. Zvyčajne sa dlho diskutuje o každej položke a členovia regulačnej rady dávajú k materiálu pripomienky. Po ich zapracovaní o návrhu hlasujú.
Napríklad cena elektriny začína u jej výrobcu - Slovenských elektrární. Po premietnutí oprávnených nákladov a zisku sa stanoví cena za kilowatthodinu. Elektrinu je potom potrebné preniesť od výrobcu k distribučným podnikom. To sa robí cez prenosovú sústavu, ktorá je už samostatným podnikom. Aj ten má svoje náklady a primeraný zisk. To isté platí potom ako sa elektrina dostane k distribučnému podniku. Ten nakoniec po nabalení všetkých nákladov a marží predá za konečnú cenu elektriny zákazníkom. (tom, rf)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.