Keby sa takáto zmena neudiala, v horizonte 5 až 7 rokov by spomínaný podiel spadol na približne 30 %. Zaznelo to na včerajšej konferencii o dôchodkovej reforme na Slovensku, ktorú pod záštitou rezortu práce zorganizovala nadácia F. A. Hayeka.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovít Kaník podotkol, že občan, ktorý by si po naštartovaní reformy na svojom osobnom dôchodkovom účte sporil 10-% odvody zo mzdy 15 000 Sk, by pri 2-% priemernom navýšení vkladu, 2,5-% ročnej miere inflácie a 6-% ročnom zhodnotení vkladu dostával za 40 rokov mesačný dôchodok viac ako 19 300 Sk. Vo vyjadrení v stálych cenách by to bolo okolo 12 500 Sk. Momentálne sa pritom priemerný dôchodok pohybuje okolo 6000 korún.
Pozitíva kapitalizačného piliera by mali presvedčiť aj skupiny, pre ktoré momentálne platí zvýhodnené sociálne zabezpečenie. Nový dôchodkový systém by totiž mal byť univerzálny pre každého, vrátane napríklad policajtov alebo vojakov.
Občania, ktorí už poberajú niektorý typ dôchodku, budú mať aj po naštartovaní reformy zabezpečenú súčasnú úroveň dôchodkového zabezpečenia spolu s valorizáciou dôchodkov, a tí, ktorí momentálne pracujú, by si mali vybrať, či zostanú v starom priebežnom systéme alebo si začnú šetriť na vlastný dôchodok. Nároky, ktoré už získali v Sociálnej poisťovni, si pritom prenesú do nového systému.
Aj v ňom, ako zdôraznil Ľ. Kaník, zostane zachovaná určitá miera solidarity, keďže nie všetci občania si budú schopní našetriť na dôchodkovom účte dostatok prostriedkov. Štát bude preto garantovať minimálnu výšku dôchodku. Skupina ľudí, ktorí neboli vôbec alebo len minimálne zapojení do systému, napríklad z dôvodu, že nikdy nepracovali, bude plne odkázaná na solidaritu ostatných poistencov a ich dôchodok by mal predstavovať maximálne 25 % priemernej mzdy.
Občanom, ktorí síce odvádzali príspevky dostatočne dlhý čas, ale zarábali málo na to, aby im naakumulované peniaze vystačili na garantovaný dôchodok, by mal štát zabezpečiť pravdepodobne 40 % priemernej mzdy.
Ľ. Kaník zdôraznil, že ministerstvo má snahu, aby si občania mohli čo najviac zo súčasných poistných odvodov odkladať na osobné účty a na základe nasporených zdrojov si sami zvoliť vek odchodu do dôchodku. Pre funkčnosť priebežného systému financovania dôchodkov, realizovaného Sociálnou poisťovňou, bude totiž potrebné zvýšiť zákonný vek odchodu do dôchodku.
Dôchodkové fondy v kapitalizačnom pilieri systému budú môcť podľa štátneho tajomníka rezortu Michala Horvátha spravovať len silné renomované spoločnosti, ktoré splnia náročné kritériá, týkajúce sa napríklad kapitálového vybavenia alebo transparentnosti akcionárskej štruktúry.
Investovanie prostriedkov bude obmedzené tak, aby nedošlo k ich znehodnoteniu. Dozor nad správcovskými spoločnosťami bude vykonávať buď nová regulačná inštitúcia pre dôchodkové fondy, alebo existujúci Úrad pre finančný trh, ktorý však bude musieť prejsť významnými zmenami.
Minister Kaník skonštatoval, že rezort by mal ukončiť legislatívne práce na reformných zákonoch do konca júna budúceho roka, čo je na "hranici ľudských možností". Pripustil preto, že sa tento termín môže mierne posunúť. Zároveň vylúčil, že by sa súčasné vedenie ministerstva vrátilo ku koncepcii reformy, odsúhlasenej predošlou vládnou garnitúrou. Tá totiž nebola založená na princípe sporenia poistných odvodov, čo on sám považuje za nevyhnutný predpoklad úspechu reformy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.