budú rokovať o budúcom mandáte misie OBSE, prakticky vyhostenej z Bieloruska koncom októbra.
"Som pripravený okamžite udeliť víza všetkým tým, ktorí by chceli rokovať o prítomnosti OBSE v republike, aj keby ich počet dosiahol 100," vyhlásil Lukašenko počas stretnutia s americkými kongresmanmi. Bieloruský prezident sa nedávno vyjadril za dialóg s OBSE pod podmienkou, že národné záujmy Bieloruska budú rešpektované. Informovala o tom jeho hovorkyňa Natália Petkevičová.
Minsk požaduje zásadnú revíziu mandátu misie OBSE tak, aby "garantovala zvrchovanosť hostiteľskej krajiny," čo podľa diplomatov dostáva misiu pod poručníctvo. Bielorusko obviňuje OBSE, že sa pokúsila ukončiť autoritársky režim prezidenta Lukašenka podporovaním opozície. OBSE kritizovala podmienky znovuzvolenia Lukašenka v septembri 2001 a porušovanie ľudských práv v krajine, na čele ktorej stojí od roku 1994. Posledný predstaviteľ misie OBSE v Bielorusku opustil Minsk 29. októbra, keď mu bieloruské úrady odmietli predĺžiť vízum.
Do Minska včera odcestoval vyslanec portugalského predsedníctva OBSE Joao Pedro Silveira de Carvalho. Portugalsko sa ako jediná krajina Európskej únie v novembri odmietlo pripojiť k zákazu vydania vstupných víz prezidentovi Lukašenkovi, ktorý vyhlásili ostatní členovia únie a potom aj USA. Ochotu rokovať o obnovení misie OBSE vyjadril Lukašenko už 27. novembra po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom neďaleko Moskvy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.