navštívil komplex al
Inšpekcie sa konajú na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN schválenej 8. novembra, ktorá Iraku ponúka poslednú šancu na odzbrojenie. V opačnom prípade hrozia Bagdadu vážne následky. USA Iraku pohrozili vojnou, ak sa nezbaví zakázaných arzenálov. Bagdad odmieta tvrdenia, že vlastní zbrane hromadného ničenia.
Námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz včera informoval, že Washington začne intenzívne rokovania s Tureckom o investovaní niekoľkých stoviek miliónov dolárov do tureckých leteckých základní, ktoré by mohli byť využité v prípade vojny s Irakom. "Som presvedčený, že Turecko bude skutočne zohrávať významnú úlohu," povedal Wolfowitz. Konštatoval, že USA zatiaľ nepredložili Ankare žiadne konkrétne požiadavky, pokiaľ sa týka základní, ale začnú čoskoro rokovať s novozvolenou tureckou vládou. "Jednou z najdôležitejších otázok pri našom plánovaní je, aký objem investícií bude potrebné vložiť do rôznych základní, ak ich budeme chcieť využívať. Uvažujeme o desiatkach miliónov, možno aj niekoľkých stovkách miliónov dolárov," uviedol americký predstaviteľ.
Turecko v utorok oznámilo, že umožní americkej armáde využívať jeho letecké základne na vojenské operácie proti Iraku v prípade, ak sa Washington rozhodne zaútočiť na jeho južného suseda. Turecko by mohlo zohrať kľúčovú úlohu pri zásahu proti Bagdadu, ktorý USA obviňujú z vývoja zbraní hromadného ničenia. Spojené štáty už od konca vojny v Perzskom zálive v roku 1991 používajú turecké základne na hliadkovanie v bezletovej zóne nad severným Irakom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.