totiž oznámil, že dokončil svoj definitívne posledný projekt.
Pondelok 11. novembra 2002 bol pre Bergmana zrejme teda posledným dňom na pľaci. Záverečným dielom slávneho režiséra bude snímka s názvom Saraband, ktorú on sám označil za "projekt kamikadze". Film financovala švédska televízia, ktorá ho uvedie až v druhej polovici budúceho roku. Ide o voľné pokračovanie úspešných Scén z manželského života z roku 1983 s rovnakými hrdinami: Marianne a Johanom, teda Liv Ulmannovou a Erlandom Josephssonom v hlavných úlohách.
Filmovej a divadelnej réžii Ingmar Bergman venoval vyše 50 rokov života. V rozhovore na záver nakrúcania Sarabandu priznal, že rozlúčka s týmto svetom bude pre neho veľmi ťažká.
Bergman sa preslávil ako režisér, ktorý si písal aj scenáre. Tri z jeho filmov: Prameň panny, Ako v zrkadle a Fanny a Alexander, získali Oscarov. No okrem filmov režíroval aj viac ako stovku inscenácií v divadle a 40 rozhlasových hier.
Bergman sa narodil pred 84 rokmi v Uppsale neďaleko Štokholmu. Jeho otec bol luteránskym pastorom. Slávnym režisérom sa podľa kritikov stal predovšetkým preto, že do sveta filmu vniesol témy, ktoré boli dovtedy doménou filozofov a o ktorých panoval názor, že ich na filmové plátno hádam ani nie je možné preniesť. Druhým veľký prínosom švédskeho režiséra bola hĺbka jeho v pohľadu na problémy partnerských a rodinných vzťahov. Vo Švédsku, ale aj za jeho hranicami je Bergmanovo meno dodnes akýmsi kultom predovšetkým medzi intelektuálmi.
Samotný režisér svoju slávu prijíma vcelku chladne. Nechodí na festivaly a rozhovory médiám poskytuje len sporadicky.
Jeden zo symbolických kruhov švédskej kinematografie sa tak pravdepodobne definitívne uzatvára. I keď, kto vie. Fanúšikovia dúfajú, že si to Bergman možno rozmyslí. Veď článok s názvom: Každý film je mojím posledným Bergman napísal už v roku 1959 a od tých čias tých "posledných filmov" stihol nakrútiť celú kopu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.