Šéf kysackých orientačných bežcov odišiel

Sportnet|5. dec 2002 o 00:00

Orientační bežci smútia. V nedeľu 1.decembra náhle odišla z ich radov jedna z najväčších osobností Stanislav Franko z Kysaku na snímke vo veku

nedožitých 62 rokov.

Už v mladosti robil viaceré športy. Od roku 1963 čiže takmer 40 rokov sa venoval orientačnému behu, bežeckému lyžovaniu a vytrvalostnému behu. V roku 1968 absolvoval svoj prvý maratón na 42 195 m trati z Košíc do Sene a späť, na ktorom obsadil 56. miesto a neskôr absolvoval ďalších pätnásť ročníkov MMM. Najväčšie úspechy dosiahol v orientačnom behu. V roku 1969 bol finišmanom štafety spolu s Wilfriedom Sleziakom a Jurajom Tóthom, ktorí získali historický prvý titul majstrov ČSSR v drese Slávie VŠT Košice pod vedením trenéra Ladislava Oľhavu. Majstrovský titul dokázali zopakovať aj v roku 1971. Výborné lyžiarske schopnosti preukázal aj v lyžiarskom orientačnom behu, v ktorom bol mnohonásobným majstrom Slovenska. V roku 1972 bol opäť finišmanom košického tria, ktoré na československom šampionáte obsadilo tretie miesto. V uvedenom roku reprezentoval Československo na prvých majstrovstvách Európy v Bulharsku, kde v silnej konkurencii škandinávskych orientatorov obsadil 13. miesto.

K orientačnému behu priviedol aj svoju rodinu a takmer polovicu obce Kysak. Pri odchode do dôchodku povedal, že aspoň bude mať viacej času na orientačný beh. Ešte viac trénoval a pretekal. Vlani vybojoval veteránsky titul majstra sveta v kategórii od 60 rokov v Litve. Tohto roku v októbri skončil v 80-člennom finále pätnásty na MS veteránov v austrálskom Bendigu.

Spolu s Michalom Sabolom bol zakladateľom cestného behu s názvom Beh Hornádskou dolinou, pričom tohto roku organizoval už 20. ročník. Naposledy mapoval okolité lesy na slovenský šampionát na klasickej trati v Kysaku a pripravoval i ďalšie preteky oblastného rebríčka.

Najviac voľného času však venoval kysackým deťom, ktorým vštepoval základy orientácie. Mládeži svojím obetavým prístupom bol vzorom a oni ho nazývali šéfom. Počas samotných pretekov pomáhal zablúdeným žiakom na celom Slovensku. Bol ich dispečérom, za čo bol v rodine orientatorov veľmi obľúbený. Svoje veľké plány do budúcich rokov už nemôže realizovať.

V spomienkach naň ostane dobré srdce, ktoré ho v tom najnevhodnejšom čase zradilo. Zostala po ňom mládež, ktorá už pozná správny smer, ktorým sa treba uberať...