Korzár logo Korzár

Gronholm vyhral aj Race of Champions

Na pretekoch šampiónov dlhé roky (od r. 1992) nedokázal zvíťaziť fínsky pretekár a smolu pretrhol až Mäkinen v roku 2000. Od tej doby sa však

situácia obrátila a po vlaňajšom víťazstve Fína Rovänperu sa tento rok opäť radoval fínsky šampión Marcus Gronholm.

My už vieme, že preteky majstrov sa jazdia od roku 1988 z popudu slávnej Michele Moutonovej a sú tradičným vyvrcholením motoristickej sezóny. Svoju históriu začali písať na Monthléry kde vo finále Kankkunen porazil Salonena. O rok neskôr (1989) sa jazdilo na Nurburgringu, ktorý najlepšie sadol Blomqvistovi (porazeným finalistom bol Rohrl). Barcelona hostila tretí ročník v ktorom skúsený Blomqvist zopakoval svoj triumf a vo finále porazil neznámeho Mäkinena. Posledné preteky šampiónov na kontinente sa potom jazdili v roku 1991 v Madride a z víťazstva sa radoval opäť Kankkunen, ktorý vo finále prevalcoval Auriola. Od roku 1992 sa však podujatie presťahovalo do atraktívnejšieho prostredia Kanárskych ostrovov a z víťazstva sa tu postupne tešili Aghini 92, Auriol 93,94, 96 a 99, Delecour 95, Sainz 97, C. McRae 98, Mäkinen 2000 a Rovanpera 2001.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa jazdí na osmičke, ktorá je podobná tej v Langley Parku a jej stavba bola inšpirovaná RallySprintom v Cardife a traťou Rogera Clarka v Silverstone. Dĺžka trate je 2,6 km a asi tretina má asfaltový povrch (zvyšok šotolina). Preteká sa na dve kolá a dve víťazné jazdy, pričom piloti si po každej jazde menia vozidlá. Aj v tomto roku sa jazdilo na Peugeote 206 WRC, Mitsubishi Carisma Evo 6, Seate Cordoba, Saabe 9-3 Turbo 16 4x4, Audi S1, Forde Escort MK1, Toyote Yaris a Buggy ROC-car. No nielen autá boli zaujímavé. Na štartovej listine sa objavili znovu slávne mená z mnohých motoristických disciplín a na trati sme tak proti sebe mohli vidieť jazdiť pilotov F1 (Alonso, Heidfeld, Pizzonia, da Matta) s rely pretekármi, motocyklovými jazdcami či rely legendami. V kategórii "juniorov" si vlaňajšie víťazstvo zopakoval Francúz Francois Duval, zápolenie legiend vyhral nestarnúci Švéd Stig Blomqvist a zaujímavú kategóriu národov, kde v jednom tíme jazdili traja pretekári podľa kľúča motocyklový jazdec + okruhový pilot + rely pretekár, vyhral tím Spojených štátov (Colin Edwards, Jeff Gordon, Jimmie Johnson), ktorý vo finále porazil italský tím zložený z Melandriho, Gionavardiho a Travaglia.

SkryťVypnúť reklamu

Vyvrcholeným celého víkendu bola pochopiteľne hlavná súťaž šampiónov. Prvé kolo sa jazdilo na jednu jazdu a do štvrťfinále postúpili Duval, Monzon, Gronholm, Johnson, Loeb, Bräck, Rovanpera a Melandri. Semifinále začínalo duelom Gronholm : Duval. V prvej jazde na Mitsubishi Duval havaroval a do cieľa prišiel s asi pol minútovou stratou. Ani druhá jazda na Seate sa však príliš riskujúcemu Francúzovi nevydarila a prvým finalistom sa suverénne stal Gronholm. Semifinálový duel číslo dva sa potom odohral medzi "rallystami" Loebom a Rovanperom. Tento súboj už bol podstatne vyrovnanejší a hoci Loeb vyhral tiež 2:0, vlaňajší víťaz Rovanpera svoju kožu určite hladko nepredal. Veľké finále teda čakalo na Marcusa Gronholma a Sebastiena Loeba.

SkryťVypnúť reklamu

Začínalo sa na Seatoch a krásny súboj vyhral Fín iba o 0,079 sek. Druhá jazda sa šla na Peugeotoch a očakávalo sa, že Gronholm potvrdí túto výhodu víťazstvom. Francúz sa však nevzdával a po dravej jazde pokoril majstra sveta o pol sekundy. Rozhodovalo sa teda v tretej jazde pred ktorou si pretekári iba vymenili Peugeoty. Diváci potom znovu videli nádherný súboj kolesa na kolese v ktorom malú chybičku z prvého kola Loeb postupne dobehol, no v závere chyboval opäť a skúsený Gronholm víťazstvom v Race of champions 2002 potvrdil svoj majstrovský titul. Po Auriolovi (1994) a Kankkunenovi (1991) sa tak stal iba tretím šampiónom, ktorému sa podarilo získať tento double.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 946
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 950
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 776
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 906
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 687
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 583
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 892
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu