demonštrácia. (Teda pokiaľ je Lexa na Slovensku, lebo nemusí by vždy doma, všakáno.)
Návod na vraždu je isteže príliš vážne obvinenie, aby sme udalosť vnímali takto "zľahka cynicky". To včera vyčítal verejnej mienke minister vnútra. Nemáme dokonca právo... Bohužiaľ, algoritmus doterajšieho stíhania bývalého šéfa SIS dáva viac dôvodov na skepticko-cynickú prognózu ďalšieho vývoja, než neviazaný optimizmus. Lexove kauzy, aj keď prešli cez vyšetrovateľov i prokuratúru, uviazli na súdoch a Mečiarovej amnestii. To je lepší prípad, horší je ten, keď sa k obvineniu ani nedostali... Ak je nedotiahnutých či odložených káuz cca štrnásť, ako máme po štyroch rokoch mediálnych humbugov vnímať toto ďalšie predstavenie?
Vražda Róberta Remiáša, pokiaľ ide o skutkovú podstatu, je vôbec najhroznejším účtom, ktorý tu zostáva otvorený z Mečiarovej éry. Nie je to iba jednoduchý zločin, ktorý volá po spravodlivosti. Kauza je čímsi viac, čo vystihol už dávnejšie práve Palko - objasniť smrť Remiáša (a únos Kováča jr.) znamená čosi ako očistenie štátnosti. A my máme právo sa dozvedieť, ako to bolo, či takáto škvrna naozaj špiní našu minulosť. Preto aj po šiestich rokoch od vraždy sa javí celkom principiálnou i otázka, či sme na čele jednej z najvýznamnejších bezpečnostných zložiek štátu mali štyri roky netvora, ktorý nechal z tých najprízemnejších pohnútok zavraždiť blížneho svojho. Alebo je tento človek nevinný a obvinenia sú vykonštruované - aj to je možné. Vedieť to ale treba a odpoveď môže dať iba spravodlivý a nezaujatý súd. Ten jediný môže aj trestať, ak sa zistí vina, čo tiež nie je nepodstatné.
Akurát - kde taký súd vziať a nekradnúť, pretože na Slovensku už aj tak stojí otázka... Vždy úsečný a na slovo skúpy Palko už vystríhal, že toto zadržanie je iba "pokračovanie kalvárie". Myslel presne na "Lexov algoritmus" - vražda, nevražda, už zajtra či pozajtra môže byť opäť na slobode. Vyčíňanie súdov presiahlo v posledných mesiacoch všetky kritické hodnoty. (Naposledy žilinská kauza - opäť podsvetie prepustené z väzby, keďže súd rok nekonal. Absurdum.)
Ďalším faktorom, ktorý môže zahrať kauzu do autu, sú amnestie; v prípade únosu boli súdmi uznané a stíhanie zastavené. Pričom je dôležité osviežiť si Mečiarove formulácie - v prvej amnestii zastavuje stíhanie v "súvislosti s OZNÁMENÝM zavlečením M.K. mladšieho", v druhej "v súvislosti OZNÁMENÍM zavlečenia..." Keďže zavlečenie figuruje vo včerajšom uznesení o začatí trestného stíhania Lexu ako priamy motív vraždy, je evidentné, že kartel obhajcov I.L. nevynechá ani túto šancu. A fakticky treba uznať, že je dosť veľká. Generálny prokurátor síce v kauze únosu podal na Najvyšší súd mimoriadny opravný prostriedok, ktorý mieri na nepresnosť prvej formulácie a neplatnosť druhej (na základe nálezu ÚS o Dzurindovej "antiamnestii"), na úspech by však on sám asi vlastné peniaze nevsadil.
Otázkou je, akú silu majú dôkazy, ktoré viedli k uzneseniu o trestnom stíhaní. Palko včera nič nového neuviedol - príbeh so Sýkorom, Roháčom a Oláhom, u ktorých si mal Lexa vraždu objednať, už poznáme tri či štyri roky. Usvedčujúcich výpovedí bolo dosť už vtedy, ked kauzu vetral na svojich "pondeľníčkoch" exminister Pittner. Teraz asi pribudli nové - súvislosť s prepustením Černáka resp. Ferusa uvádzajú skoro všetky zdroje, ktoré sa tvária ako dobre informované.
Po skúsenostiach z prípadov Ducký a Černák ale treba povedať, že hodnota svedectiev ľudí z kriminálneho prostredia, ktorí vypovedali za odpustky trestov v iných kauzách, je veľmi pochybná. Indíciu, že buď Černák, alebo Ferus svedčili proti Lexovi, nepriamo podporil aj sám Palko, keď na opakované otázky točil tú istú vyhýbavú odpoveď - nechce vraj zvyšovať význam týchto ľudí. A Ladislav Pittner, ktorý svojím pôsobením najväčšmi prispel k cynickému náhľadu verejnosti na "politické kauzy", podozrenie, že ide o kšeft s podsvetím, ešte zosilnil; uviedol totiž, že "je rád, že sa našli svedkovia ochotní vypovedať". Nuž - keď sa našli, tak sú asi noví... A kto tak aktuálne prichádza do úvahy??
Pittnerov včerajší vstup inak s veľkou silou pripomenul neuveriteľnú príhodu spred dvoch rokov. S Roháčom, na ktorého bolo vyhlásené celoštátne pátranie (dodnes je údajne nezvestný aj s Oláhom), sa objavil polstranový rozhovor v denníku SME, kde Roháč samozrejme povedal, že je nevinný, že nie je príslušníkom podsvetia a pod. Takúto srandičku si z Pittnera urobil bývalý redaktor SME, ktorý mal za stranícku úlohu podkopať jeho pozíciu, keďže v SDKÚ sa už pripravovala zmena...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.