je predstava dvoch hlavných architektov únie
Francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder sa na tomto návrhu pre nadchádzajúci summit EÚ v dánskej Kodani dohodli v stredu večer na stretnutí pri Berlíne.
Európska komisia má v druhom polroku roku 2004 predložiť správu o vývoji v Turecku, od ktorej bude závisieť ďalší postup. Paríž a Berlín tým chcú dať Turecku "výrazný signál" pre možné ďalšie približovanie sa k EÚ. Turecko je od roku 1999 kandidátom na vstup do spoločenstva, avšak bez konkrétnych rokovaní.
Vláda v Ankare medzitým posilnila svoje očakávanie, že na kodanskej schôdzke EÚ na najvyššej úrovni 12. a 13. decembra dostane pevný termín na začiatok vstupných rozhovorov. "Prechodné riešenia a hľadanie iných formúl ako je konkrétny termín pre rokovania zaostane ďaleko za očakávaniami vlády a obyvateľstva," vyhlásil turecký premiér Abdullah Gül.
Kritériá stanovené Európskou úniou v roku 1993 v Kodani požadujú od kandidátov na vstup dodržiavanie ľudských práv, demokratických pomerov a zásad právneho štátu. Predseda Európskej komisie Romano Prodi varoval pred tým, aby sa Turecku prisúdila v prístupovom procese osobitná pozícia. "Skôr ako sa definitívne zaviažeme, musíme si byť istí, že Turecko v plnej miere spĺňa všetky podmienky, ako sme to už mali pri iných kandidátoch," vyhlásil Prodi.
Autor: Brusel/Paríž/Berlín (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.