predsedu vlády v januári, vytvoriť palestínsky štát na 42 percentách územia Predjordánska a troch štvrtinách pásma Gazy. Ariel Šaron to povedal pred politickou a vojenskou elitou na konferencii o bezpečnosti pri Tel Avive, uvádza vo včerajšom čísle denník Libération. Prvýkrát predseda vlády židovského štátu jasne predniesol svoj pohľad na palestínsky štát.
Ariel Šaron si určite pozorne pozrel prieskumy verejnej mienky o vzniku palestínskeho štátu. Výsledky ukazujú, že väčšina izraelského obyvateľstva jeho vznik podporuje. Šaron navyše zobral na vedomie aj rastúcu popularitu nového predsedu Strany práce Amrama Micnu. Hlása stiahnutie sa z palestínskych území a okamžité obnovenie mierových rokovaní.
Šaronom navrhovaný palestínsky štát nemá šancu na životaschopnosť, hodnotí Libération. Ak sa má nový štát Palestínčanov rozprestierať na 42 percentách územia Predjordánska, znamená to, že ostávajúcich 58 percent bude obsadených osadami a bezpečnostnými zónami. Stane sa to novou časovanou bombou, ktorá zablokuje dosiahnutie mierovej dohody. Šaronov poradca konštatoval, že premiérov návrh by bol dočasný a pri dobrom vývoji by bolo možné začať ďalšie rokovania s Palestínčanmi.
Palestínska strana hneď zareagovala na Šaronov návrh a odmietla ho. Podľa ich predákov je to návrh na novú dočasnú dohodu, oni však chcú definitívnu. Libération prináša stanovisko palestínskej strany: Chceme mier, ale nie za každú cenu.
A. Šaron včera vyhlásil, že Palestínčania sa budú môcť "pohybovať slobodne" vo svojom budúcom štáte a nebudú musieť prechádzať cez izraelské cestné zátarasy a kontroly. "Som za to, aby sa Palestínčania mohli voľne pohybovať medzi Džanínom (na severe Predjordánska) a Dajšou (palestínsky utečenecký tábor na juhu Predjordánska), bez prechádzania izraelskou kontrolou," uviedol Šaron na tlačovej konferencii v Tel Avive deň po tom, ako vyhlásil, že je za zriadenie palestínskeho štátu.
Je potrebné zriadiť sieť ciest, mostov a tunelov, ktoré umožnia Palestínčanom voľný pohyb bez prechádzania cez cestné kontroly. Predseda izraelskej vlády však súčasne vylúčil, aby cestná sieť spájala cez izraelské územie priamo aj pásmo Gazy s územím na západnom brehu Jordánu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.