zákona za výkony, ktoré súvisia so sociálnym zabezpečením, má platiť Sociálna poisťovňa. "Pacient nemá čo platiť," povedal Szalay.
Problém nastal preto, lebo sa Sociálna poisťovňa nedohodla s Asociáciou súkromných lekárov na cene týchto výkonov. Niektorí lekári ich preto začali účtovať pacientom.
Poisťovňa navrhla lekárskej asociácii ceny stanovené v Liečebnom poriadku. Ten však platí len pre zdravotné poisťovne. To využila lekárska asociácia a od poisťovne požaduje niekoľkonásobne vyššie platby. Napríklad za vystavenie péenky chcú lekári 40 korún, kým podľa Liečebného poriadku im prislúcha len 11,90 Sk.
Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová povužuje ceny požadované asociáciou za neúmerné. "Minimálna hodinová mzda na Slovensku je 32 korún a oni chcú 40 korún za trojminútovú robotu."
Pásztor však tieto ceny pokladá za "reálne nákladové ceny." Lekár si totiž musí zakúpiť tlačivo a jednu jeho časť odoslať na Sociálnu poisťovňu. Tlačivo na vystavenie péenky pritom stojí 3,60 Sk a odoslanie listu 6 Sk.
Ministerstvo financií pripravuje cenový výmer, podľa ktorého ceny určené Liečebným poriadkom budú platiť aj pre Sociálnu poisťovňu. Asociácia súkromných lekárov sa však bráni a podľa Pásztora ministerstvo nemôže svojvoľne regulovať ceny na trhu, pretože zákon o cenách jednoznačne hovorí, v ktorých prípadoch je možná regulácia.
Zuzana Bruteničová z tlačového odboru Ministerstva financií však tvrdí, že zákon umožňuje reguláciu aj v tom prípade, ak si to vyžaduje záujem spotrebiteľa. "Spotrebiteľom je v tomto prípade pacient," dodala.
Szalay oporúča nespokojným pacientom, aby sa obrátili na Daňový úrad. Ten môže lekárov postihnúť za vyberanie poplatkov, pretože zákon im nič také neumožňuje.
Peter CSERNÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.