o ktorých priniesol článok aj fotografiu tamojší časopis Discover. V múzeu, ktoré nemá zrejme vo svete obdobu, je viac než šesťsto antikoncepčných prostriedkov, dnes už historických.
Múzeum antikoncepcie založil bývalý prezident farmaceutickej spoločnosti Percy Skuy a tvrdí, že niektoré prostriedky sú až šokujúce, ako napr. tie spred niekoľkých tisícročí, ktoré bránili uvoľnenému priechodu spermií alebo najrôznejšie špirály, brániace oplodneniu vajíčka. V múzeu sú tieto prostriedky z celého sveta. Pri Stredozemnom mori používali ženy ako pesary morské huby napustené silno koncentrovaným octom alebo citrónovou šťavou, v Egypte a Indii čípky z krokodílieho alebo slonieho trusu - kvôli vysokému obsahu kyselín. Egypťanky používali tiež rôzne rastlinné šťavy s kyselinou mliečnou, čo tvorí dodnes základ niektorých antikoncepčných gelov.
Stredovek, plný povier, používal amulety proti počatiu. Nosili sa na krku - napr. rebro z čiernej mačky, maz z ucha mulice, sušené semenníky samca lasice a iné zázračné prostriedky. Ak žena otehotnela, hneď sa našlo odôvodnenie - mačka nebola dosť čierna, alebo mulica bola veľmi mladá.
Špirály, ktoré sú na snímke, vyrábali zo slonoviny, zlata alebo iných kovov a sú obdobou dnešných vnútromaternicových teliesok. Ich vek 3-tisíc rokov pred našim letopočtom.
Autor: D/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.