Vtedy sú však dary odovzdávané verejne a meno darcu nie je utajené. Sú však dva dni v roku, kedy nosieva darčeky bytosť neviditeľná. Jednou je ježiško a tou druhou svätý Mikuláš. Ten má veľa možností, ako urobiť ľudí šťastnejšími. Obdarúva najmä deti, ktoré nájdu rôzne dobroty v čižmičkách na okne.
Sviatok svätého Mikuláša - 6. decembra sa už odpradávna spájal s vierou v bohatstvo. Obchodníci v ten deň radi uzatvárali zložité obchody. Niekde ho považovali za patróna šťastného manželstva, a preto sa k nemu modlievali slobodné dievčatá túžiace po ženíchovi. Podľa inej legendy oživil zavraždené deti, odtiaľ pochádza ľudová viera, že nosí deti a pomáha rodičkám v ťažkej chvíli. Štedrosť svätca vychádza z rozprávania o obdarovaní troch dcér zadĺženého otca. Tento muž chcel svoje dcéry predať do nevestinca, ale Mikuláš otvoreným oknom vhadzoval do izby po tri noci za sebou peniaze. Otec nimi mohol splatiť nielen všetky dlhy, ale dať svojim dcéram aj slušnú výbavu. Mikuláš žil v 4. storočí v Myre, v Malej Ázii. Obľubu u ľudí si získal nevšednou obetavosťou a zmyslom pre spravodlivosť. Zaslúžil sa o mierové zrovnanie sporu medzi cisárskym vojskom a miestnym obyvateľstvom. Zakročil za oslobodenie na smrť odsúdených mešťanov. Veľmi skoro po svojej smrti sa stal jedným z najuctievanejších svätcov východnej cirkvi. Od 11. storočia sa začal jeho kult šíriť aj v západoeurópskych zemiach, predovšetkým zásluhou námorníkov, ktorí ho prijali za svojho patróna. Od stredoveku teda chránil nielen ich, ale aj rybárov, prievozníkov, pltníkov, lodníkov a staral sa o mosty, aby ich nevzali povodne. Získal nadnárodné postavenie a stal sa patrónom mnohých miest strednej Európy a Ruska. Obľúbený je najmä medzi deťmi a žiakmi, ktorí ho považujú za veľkého ochrancu. Podľa jednej historky vraj ochránil troch žiakov pred zlým krčmárom, ktorý im nechcel odpustiť dlžoby, ba vyhrážal sa, že ich zabije a naloží do soli.
V súčasnosti sa oživujú tradičné mikulášske trhy. V minulosti sa na nich predávalo rozličné pečivo, figúrky a iné drobné hračky, typické práve pre túto dobu. Boli zo sušeného ovocia, nepálenej hliny alebo z kúskov dreva. Každopádne sa mikulášska tradícia uplatňuje s veľkou húževnatosťou niekoľko storočí až dodnes a má svoje pevné miesto v dobe, kedy sa už tradíciám nepripisuje taký význam.
Autor: PhDr. Klaudia BUGANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.