starých kalendároch ho volali aj mesiac odpočinku. Počas neho si mal roľník oddýchnuť po celoročnej práci a užívať si výsledky celoročnej namáhavej práce. December je i mesiac starodávnych zvykov, čarov, povier a obyčají, ktoré ovplyvnili aj predpovedanie počasia.
Dvanásť dní od Lucie po Vianoce určuje počasie udúcich dvanástich mesiacov. Ak je o Vianociach mierna zima, tak zima príde až pred jarou a bude o to nepríjemnejšia. Ak sa o Vianociach rozzelenajú lúky, potom ich na Veľkú moc iste sneh prikryje. Ak je zima tuhá, ale oziminy ptikryl sneh, možno očakávať dobrú úrodu.
Starí lekári odporúčali dbať na to, aby človek v demcembri nenachladol. Na zrýchlenie látkovej výmeny sa mali jesť korenené jedlá, piť teplý čaj a ľudia sa mali vystríhať sa stdených pokrmov a nápojov.
December obsahuje niekoľko mien, ku ktorým sa viažu známe prívlastky, ktoré sa v starých kalendárov pri týchto mených objavovali. Tak napríklad Mikuláš (6. 12. - "Čo vám priniesol?"), Lucia (13. 12. - "Deň čarov a povier"), Judita (19. 12. - "Čím skôr do príbytku"), Adam a Eva (24. 12. - "Tajomný sviatok rodín"), Dávid (30. 12. - "Ako rýchle ušiel rok"), Silvester (31. 12. "Čo dobré si vykonal?").
Vrtochy počasia, samozrejme, neobišli ani tento zimný mesiac. Veľké búrky zničili rozsiahle lesné porasty a mnohé dediny 3. decembra 1280. Podobne tomu bolo aj 5. 12. 1392, keď sa rok končil mimoriadne mokrým decembrom a v tento deň sa v celej krajine začali veľké povodne. December roku 1781 bol teplý a veľmi mokrý. Počas celej zimy trápili ľudí tie najhoršie choroby. Ľudia v Čechách 23. 11. 1105 zazreli na nebi jasný oheň. Z veľkej žiary vraj vyleteli dve ohnivé gule, ktoré sa veľmi podobali Slnku. Dvadsiateho šiesteho decembra 1283 sa na nebi ukázala dúha, o ktorej astrológovia predpovedali, že nesie ľudstvu pokoj. Zatmenie Slnka zaznamenali 30. 12. 1253. V nasledujúcom roku nastal po celej Európe hladomor a v jednotlivých krajinách bolo množstvo zemetrasení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.