boli aj iné chuťovky. Napokon sa nezaiskrilo - možno len preto, že sviatok mal práve Mikuláš. Gratuloval mu dokonca aj Béla, čo je príjemná indícia. Ak už nie smerom k riešeniu problému, tak aspoň k stabilite koalície.
SMK naozaj neuvažuje o vystúpení zo zväzku. Veru, ani keby sa realizoval pre ňu neprijateľný scenár, že totiž po schválení novely v Budapešti prijme NR SR akési "protiopatrenia". To nie je záver zo včerajška ("určite nenastane koaličná kríza ani rozpad" - Rusko), Bugár už od pondelka odmieta spájať existenciu koalície s akýmkoľvek vývojom v tejto kauze. Nie je jasné, či ide o prejav štátnickej zrelosti, alebo bezmocnosti a nechuti opustiť mocenské pozície. Podstatný je signál, ktorý hovorí o tom, že politické usporiadanie je pevné a sektorové reformy môžu pokračovať.
Pravda, definitívne slovo môže mať až RR SMK, ale štyri a pol roka sa nestalo, že by rozhodol inak, než predvídal či odporúčal Bugár. SMK by pritom ešte mohla pritlačiť - koalícia so Smerom je totiž pre Dzurindu, Ruska i Hrušovského rovná trojitej fraktúre dutiny lebečnej. A s 58 poslancami sa vládnuť nedá...
Spoločný názor SDKÚ, KDH a ANO, že dohoda s Maďarskom je možná jedine na báze medzištátnej zmluvy, je dobre vyzerajúcim kompromisom. Aj navzdory výhražnému "jedine". Keby obsah zodpovedal novelizovanej verzii krajanského zákona, Maďari nemajú prečo nesúhlasiť. Dzurindovi ide o formu, čo sa dá akceptovať, hoci tomu nemusíme všetci rozumieť. Konflikt by sa v takom prípade redukoval do podoby, či je pre SR prijateľné, aby bola naďalej uvedená v zákone. Resp. pre Maďarov či je prijateľné vyčiarknuť z normy SR, ak majú záruku existencie medzivládnej dohody. Tak či inak sa rysuje aspoň priestor na nové rokovania.
Povinnou jazdou Koaličnej rady je rozhodnutie o nezvyšovaní poslaneckých platov. Na vľúdne gesto k občanom bol totiž najvyšší čas. Ide o solidárne minimum v situácii, keď opatreniami na stabilizáciu verejných financií je zasiahnutá väčšina citlivých vrstiev spoločnosti. Navyše treba pripomenúť, že zoštíhľovacie sľuby vlády sa naplnili ani nie polovičato, o čom svedčí novela kompetenčného zákona.
Hostiteľ KR Rusko navrhoval i ďalšie, povedzme že polopopulistické opatrenia - zúženie imunity, zníženie odstupného, zrušenie poslaneckých kancelárií a bezplatnej adopcie počítačov po vypršaní mandátu. Šéf ANO však narazil na odpor Hrušovského, ktorý už dva roky takéto iniciatívy odvracia riekankou, že "treba o tom úprimne, trpezlivo a otvorene diskutovať". Tak budeme - zriadili komisiu. "Polopopulistické" sú tieto iniciatívy preto, lebo - okrem rušenia kancelárií - neznižujú výdavky rozpočtu na rok 2003, čo je úloha dňa. Darmo sú pozitívne, razí z nich lacnejšia predvolebná agenda a navyše odpútavajú od aktuálnejších priorít. Toto nepatrí na Koaličnú radu.
Z neskonale vážnejšieho súdka je návrh ANO na dvojkrokové riešenie verejnoprávnych médií. Zaslúži samostatný článok - aj dostane. Zatiaľ stačí toľko, že plán zoštátnenia rádiokomunikácií a zrušenia-založenia STV je prvý systémový návrh, ktorý slovenská politika v tejto oblasti vymyslela. Tým vôbec nie je povedané, že je aj dobrý. Paradoxné je, že k tej horšej, prvej časti, sa KR už priklonila, kým tú druhú, rozumnejšiu, bude ešte posudzovať "pracovná komisia". Len by sme upozornili, že ak to myslia trochu vážne, mali by zastaviť rozbehnutú procedúru volieb Rady STV (zostáva dovoliť posledného člena) a zmraziť konkurz na riaditeľa.
Zaujímavým výsledkom KR je aj meno nového splnomocnenca pre reformu verejnej správy. Reinštalácia Viktora Nižňanského má tú pikantnú príchuť, že začiatkom júla 2001 odstúpil tento otec reformy s argumentom, že "prijatý zákon je v PRINCIPIÁLNOM ROZPORE S KONCEPCIOU (...) A ZÁSADNE MENÍ VŠETKY PRINCÍPY, KTORÉ BOLI ZVOLENÉ". Tak - z Nižňanského vtedajších rozhovorov, ktoré rozdával po schválení "osmičky", by sa v podobnom duchu dalo citovať veru do bludu. A aby nezostal ani tieň podozrenia, že sa azda niečo chystá, Rusko dovysvetlil, že počet existujúcich krajov sa meniť nebude. Zamlčal iba, že je to v rozpore nielen s onehdajším Nižňanského postojom, ale aj s predvolebnými programami všetkých štyroch koaličných strán, ANO vrátane.
Azda najzaujímavejšie ale je to, o čom nepadla na KR ani zmienka: V Bruseli finišujú rozhovory (aj) medzi EÚ a SR. A cirkus, ktorý okolo platieb-neplatieb, kvót-nekvót vládne, by si minimálne žiadal politickú dišputu. Zdá sa ale, že výsledná podoba podmienok, ktoré dojednáva Figeľ, je zvrchovanou kompetenciou tandemu Dzurinda-Kukan a táto téma KR nijako zvlášť nevzrušuje. A to je minimálne pozoruhodné...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.