O vzatí, či nevzatí Lexu do väzby bude súd informovať v pondelok
Návrh prokurátora na väzobné stíhanie exriaditeľa SIS Ivana Lexu bol doručený na Okresný súd Bratislava I včera približne o 8.00 h. O vzatí, či
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nevzatí Lexu. do vyšetrovacej väzby bude Okresný súd informovať v pondelok. Uviedol to predseda Okresného súdu Bratislava I Miroslav Lehoczký.
Na rozhodnutie o väzbe Lexu má sudca okresného súdu lehotu 72 hodín. Víkend tak strávi bývalý šéf tajnej služby s najväčšou pravdepodobnosťou v cele policajného zaistenia.
Vyšetrovateľ Lexu zadržal vo štvrtok ráno. Obvinil ho z návodu na vraždu Róberta Remiáša - bývalej spojky expracovníka SIS Oskara Fegyveresa. Obhajoba okamžite podala proti začatiu trestného stíhania Ivana L. sťažnosť. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí obvinenému minimálne 12-ročný trest.
Medzičasom pokračuje aj trestné stíhanie Ivana Lexu v prípadoch zneužitia financií ministerstva vnútra a nezákonného vypočúvania príslušníkov SIS členmi parlamentného Osobitného kontrolného orgánu (OKO). Dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch zamietol sťažnosť obhajcov Lexu podanú voči obvineniam zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, ktoré vyšetrovateľ voči ich klientovi vzniesol začiatkom septembra po jeho prepustení z nemocnice.
Ide o staršie kauzy, ktoré síce podal vyšetrovateľ do parlamentu v uplynulom volebnom období, ale samotné plénum sa nimi nezaoberalo. Lexa bol v tom čase poslancom a o strate jeho poslaneckej imunity museli v každom jednom prípade, kde bol podozrivý, rozhodnúť poslanci hlasovaním.
V prvom z nových prípadov je Lexa údajne podozrivý zo zneužitia financií ministerstva vnútra. Bývalým policajtom, ktorých prijal do SIS, podľa zistení vyšetrovateľa prikázal, aby svoj nový pracovný pomer nenahlásili. Policajti tak údajne ďalej poberali príplatky ministerstva za odslúžené roky, na ktoré by v opačnom prípade nemali nárok a peniaze odovzdávali SIS. Spolu malo ísť o 5,8 milióna korún.
V druhej kauze mal obvinený podľa vyšetrovateľa spolu s ďalšími členmi výboru porušiť zákony o SIS a o rokovacom poriadku. V rokoch 1994 až 1995 v sídle HZDS na Tomášikovej ulici v Bratislave OKO údajne vypočúval príslušníkov SIS, ktorých vtedajší riaditeľ Vladimír Mitro nezbavil mlčanlivosti. Príslušníci napriek tomu vypovedali. Ich výpovede boli podkladom správy o činnosti SIS z mája 1995, ktorej cieľom bolo údajne odvolať Mitra a za riaditeľa dosadiť Lexu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.