svorne hovoria, že ich zoskupenie by malo byť silným protipólom súčasnej pravicovej koalície. "Táto päťka je základným kameňom budúcej silnej ľavicovej strany," povedal predseda Ľavicového bloku Jozef Kalman.
Termín vzniku novej strany a ani meno budúceho lídra ešte ľavicoví politici neupresnili. Ich názory na to, kedy by strana mala vzniknúť ,sa rôznia. "Ambícia je ponúknuť spoločný politický subjekt do volieb do Európskeho parlamentu v júni 2003," vyhlásil Ľubomír Ftáčnik z SDA.
Ľubomír Petrák, ktorý je poverený vedením SDĽ, považuje už medializované vyhlásenia o bližšej spolupráci v apríli budúceho roku za predčasné. "Skôr to vidíme v neskoršom termíne," povedal.
Podpredseda SOP Marian Mesiarik a Kalman naopak chcú, aby sa s integráciou začalo čím skôr. "Nesmieme prepásť ani jeden týždeň," tvrdí Mesiarik.
Ani jedna zo spomínaných strán sa vo voľbách nedostala do parlamentu. Svoje predstavy v ňom chcú presadzovať aj cez poslancov úspešnejšieho Smeru. "Mali sme rokovanie so Smerom, ktorý sa nebráni odbornej spolupráci," oznámil Ftáčnik. Politicky však šéf Smeru Robert Fico považuje osobnosti z týchto strán za "vrecia s pieskom", ktoré by jeho balon ťahali k zemi.
Neúspech vo voľbách hodnotil najkritickejšie Mesiarik: "Všetky ľavicové strany urobili také chybné kroky, že občan nevedel, koho voliť."
Prvým spoločným krokom ľavicových strán bolo vyhlásenie, ktorým odsúdili pripravovaný štátny rozpočet. Kritizujú najmä reštrikčné opatrenia a údajné prenášanie záťaže na plecia občanov. "Môžem vás ubezpečiť, že by sme dokázali pripraviť oveľa lepší rozpočet," presviedčal Mesiarik.
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.