obyvateľstvo však s týmto úkazom spája existenčné problémy. Keď Slnko zmizne z oblohy, kvety sa zatvoria a zmĺknu vtáky, hrozia podľa dávnych mýtov smrť, hlad a choroby. "Úplné zatmenie Slnka je pre kmene veľmi zlé obdobie," hovorí Richard Wade z observatória Nkwe Ridge pri Pretórii. Pred temnými poslami božích trestov ochránia už len duchovia predkov.
Pre niektoré africké kmene znamená zatmenie Slnka smrť nejakého boha. Niekde sa traduje, že vodca kmeňa by mal odísť na druhý svet spolu s bohom. Pri pomyslení na hlad, sucho a choroby, ktoré postihnú zvyšok kmeňa, je to možno príjemnejší osud. Známe zatmenie Slnka z roku 1835 vrhlo zlovestný tieň na kmeň Ngoni, patriaci ku klanu Zulu. Kmeň bol práve na úteku pred zuluským kráľom Shaka, keď pri brodení sa riekou Zambezi deti, starcov a ženy roztrhali krokodíly. Legenda hovorí, že práve vtedy Slnko zahalilo svoju tvár, pretože bohovia boli rozhnevaní z toho, čo sa dialo na zemi.
Pre kmeň Venda žijúci na severe južnej Afriky spôsobuje zatmenie Slnka veľký vták. Ktosi chová jeho exempláre v klietke kdesi v šírom svete. Niekedy sa stane, že vták uletí z klietky a na chvíľu zakryje Slnko. Títo domorodci sa na zatmené Slnko nepozerajú z obáv, že by ich mohol zasiahnuť blesk. Zvedavec sa totiž podľa legendy môže zmeniť na popol. Zatmenie ohlasuje príchod boha N'waliho. Keď sa zatmenie skončí, znamená to, že boh N'wali prišiel do svojej jaskyne. Úlohou náčelníka a staršinov je priniesť hosťovi niečo k jedlu a poprosiť ho o odpustenie. Obyvatelia dediny potom oslavujú očistenie od všetkých hriechov. Existujú aj ďalšie varianty mýtov súvisiacich so zatmením. Napríklad pre Kagurov vo východnej Afrike znamená, že Zem sa ocitla v zajatí. Shangaanovia žijúci roztrúsene po južnej Afrike sa klaňajú pred svojím bohom Kokwanim - zatvoria oči, aby ho udobrili. Nahí mu prejavujú úctu na osobitnom kultovom mieste. Keď sa im nepodarí vrátiť sa domov pred začiatkom dažďa, odpustenie hriechov vyjde podľa povier navnivoč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.