mikulášske oteplenie. Komu sa máli mrazov, môže počkať, či ich neprivolá dnešný oslávenec Ambróz (7. 12.). O ňom dedovia vravievali: o svätom Ambrózi opravia sa mrazy. Tento deň podistým býval väčšinou studený, goralská pranostika totiž trochu dvojzmyselne upozorňuje: Na sv. Ambrózi, drž si dobre kozy.
Aj keby bol ambrózovský mráz akokoľvek tuhý, už nasledujúci deň prinášal roľníkom nádej. Kresťania vedia, že 8. december je významným mariánskym sviatkom nepoškvrneného počatia Panny Márie. K očakávaniu Matky Božej možno prirovnať aj nesmelú, ale predsa klíčiacu roľníkovu úfnosť v to, že i hlboko pod zemou sa zrniečka začínajú budiť. Vôkol nás je tma, zimy pribúda, v prírode je smutno a mŕtvo. Ale klíčiaci nový život ani najnevľúdnejšia zima nezastaví.
Napriek týmto optimistickým predpokladom, ľudia boli mimoriadne opatrní predovšetkým v súvislosti s trinástym decembrovým dňom - meninami Lucie. O tejto oslávenkyni vravia vidiečania oddávna, že prichádza ako kráľovná zimy. I keď o mesiac-dva môžu byť mrazy oveľa príkrejšie, Lucia si titul zimného veličenstva zaslúži. Kedysi práve v tomto termíne preberala žezlo. Dodnes sa vraví: O svätej Luce, noc sa s dňom tlčie. Podľa juliánskeho kalendára býval 13. 12. až do roku 1582 časom zimného slnovratu. V pamäti ľudí i pranostík ostal tento fakt zakotvený i v podobe najpopulárnejšej luciovskej pranostiky,ktorá vypovedá o jej tmavom aperitíve: Lucia noci upije ale dňa nepridá. Na viac lúčikov a dlhší deň nám prichodí počkať si až do Vianoc. Lucia má však vo svete pranostík významné postavenie. Nielen kvôli prognózam typu: Na Luciu jasný deň, urodí sa konope i ľan. Stovky milovníkov tradičného prognózovania počasia sa totiž od Lucie do Vianoc držia dávnej rady: Od Lucie do Vianoc pozoruj 12 dní slnko vo dne, hviezdy v noci-dozvieš sa aké bude počasie v 12 mesiacoch budúceho roku.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.