Na lícnej strane dominuje figurálny motív takzvaná "pohanská kňažka Slavia". Výtvarný návrh vyhotovil svetoznámy Alfonz Mucha, pre reklamné účely poisťovne "Slavia". Na platidle prevláda zelená farba, čím zahájila tradíciu zelených sto korún v bývalom Československu. Obraz postavy je symbolickým portrétom Jozefíny Crane-Bradleyovej, dcéry amerického milionára. Obraz si pôvodne objednal Bradley do svojej novej vily. Iba kvôli nedostatku času sa stal súčasťou výtvarného návrhu najobľúbenejšej bankovky z prvej ČSR.
Originál obrazu Slávie symbolizuje Slovanov, jeho veľkosť je 520 x 805mm. Je všeobecne známe, že autorom obrazu je svetoznámy Alfonz Mucha. Originál je kreslený tužkou a akvarelom na kartóne. V dolnom strednom obdĺžniku je označený červenou farbou "N. Y.", čo je skratka New Yorku. Po schválení začala poisťovňa nový emblém používať na všetkých oficiálnych a iných tlačovinách. Poisťovňa ho používala do roku 1945. Vďaka stokorune (na snímke) sa stal legendou a je známy dodnes.
Neskôr sa režimy menili režimy a názvy poisťovní. Muchov námet sa používal ďalej pri rôznych príležitostiach. V roku 1977 vydali celoročný nástenný kalendár s dielami Alfonza Muchu v štyroch veľkostiach. Neskôr vydali upomienkový plagát s novotlačou "Slavie". Po roku 1989 sú repliky Muchových diel bežné, nie je problém si ich zaobstarať. Pre zberateľov je najzaujímavejšia stokoruna. Hodnota štátovky stále stúpa, momentálne sa predáva za dvetisíc korún, cena závisí predovšetkým od kvality.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.