Následne ďalší, rovnako významný zákon s "návratkou" od Schustera už nepretlačila, keďže kiksla vzájomná komunikácia. Pokiaľ prvý prípad vyzerá byť väčšmi srandovný ako varovný, z toho druhého pozerá zatiaľ najvážnejšia roztržka vo vládnom súručenstve.
Za Kaníkovo (zatiaľ) životné dielo, novelu zákona o sociálnej pomoci, našťastie hlasoval s koalíciou aj komunista Herman Arvay. Inak by neprešla, keďže Schusterove returny do parlamentu sa musia prebíjať nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov. A stalo sa toľko, že Figeľ negociuje v Bruseli (čo je v poriadku) a jeden z najneviditeľnejších príslušníkov NR SR minulého volebného obdobia, Škoda z SDKÚ, mal asi dôležitejšiu prácu. To už v poriadku nie je. A Banáš z ANO urobil - údajne - "motorickú chybu". Čiže sa zdržal.
Tieto tri výpadky by stačili, aby extrémne dôležitý zákon s obrovským dosahom na rozpočet spadol pod stôl. Nie je zložité si predstaviť, čo by na to povedal Mikloš. Minister financií by mal venovať Arvayovi aspoň ďakovný diplom. Odkiaľ by vyhrabal cca 2-3 miliardy, ktoré ušetrí novela napr. tým, že maximálnu dávku sociálnej pomoci pre rodinu, bez ohľadu na počet členov, stanovuje na 10 a pol tisíc Sk? (Teda vidíme 11,4 percentné mzdové navýšenie v štátnej správe, to sa však už aj tak bude skracovať na 5 percent.) A kde by Mikloš našiel tie peniaze, ktoré sa mu vďaka Arvayovi podarí ušetriť znížením dávok o cca 500 Sk pre tých, čo sa dostali do stavu sociálnej núdze vlastnou vinou? To všetko - a mnoho iného - veru prináša "najvýnosnejší" zákon z celého balíka 22 súvisiacich s rozpočtom.
Roduverný komunista teda zachránil koalícii 4,5 percentný deficit. Nie je vidieť veľmi do pozadia tejto skrumáže - a možno to je šťastie. Pochybovať - zatiaľ - o Banášovi nemá cenu ani úroveň. Hoci možno kdekoho čosi napadne v súvislosti s výskytom tohto generálneho sekretára ANO v zoznamoch spolupracovníkov ŠtB. Uspokojme sa s faktom, že kvótu na "motorické chyby" si na toto volebné obdobie Banáš včera vyčerpal. Aj Weiss či Pittner blahej pamäti to dokázali iba raz - pamätníci určite nezabudli, že sa splietli pri veľmi dôležitých hlasovaniach.
Je však minimálne na zváženie, či aj neúmyslené pochybenie v situácii, keď ide o zákon najvyššej priority, nezaslúži mastnú stranícku pokutu. Rusko hovoril večer vo "svojej" televízii iba o "vážnom rozhovore". Poslanec je ale dospelý človek a na slovenské pomery aj slušne zaplatený. Má obrovskú zodpovednosť - to sa naozaj môže celé prepiecť len tak, že no-no-no, urobil si "motorickú chybu"? Keď Banáš spí alebo nie je pri zmysloch, načo kandidoval? Je také ťažké sa sústrediť, aby som stlačil správny gombík? Alebo sa už začínajú prajavovať vonkajšie vplyvy, ktoré by pri vnútornej podstate-nepodstate ANO neboli až takou senzáciou?
Kauza číslo 2, stiahnutie zákona o verejnej službe doslova päť minút pred hlasovaním senzáciou bezpochyby je. KDH sa na poslednú sekundu zháčilo preto, lebo ich rozviklala dosť drastická úprava tarifných platov v zdravotníctve. Bohužiaľ, politicky už zákon raz odobrili a v NR SR aj odhlasovali. Chytať sa teraz Schusterovej sukne vyzerá byť naozaj porušením dohôd, čo správne pripomína Rusko. Úvaha, že v KDH - a nielen tam - sú vystavení tvrdým nájazdom lobistov, aby Zajaca zastavili, sa zdá veľmi opodstatnená.
Na strane druhej, formálne nie sú kádeháci bez argumentov. Fakt je ten, že úprava doktorských platov je fiškálne neutrálna. Čiže nemá priamy dopad na deficit, keďže masa peňazí pre zdravotníctvo zostáva rovnaká. Len riaditelia nemocníc získavajú novelou tohto zákona právomoc ich efektívnejšie prerozdeľovať.
Ak teda niet dopadu na rozpočet, načo sa poháhľať, pýtajú sa Mikloškovci. To je korektná otázka, my však poznáme aj lepšiu - prečo sa neponáhľať? Pointa je v tom, že Zajac chce preraziť s reformou čo najrýchlejšie, kým sa všetci ohrození spamätajú. Počína si pritom, aj s masívnou Ruskovou podporou, nie vždy najčistejším spôsobom. Pripomeňme, že už pred týždňom museli poslanci ANO Biroš a Malchárek stiahnuť svoj poslanecký návrh, ktorým chcel Zajac okľukou, mimo Koaličnej rady, prepašovať iné absolútne zásadné reformné kroky. A toto sa KDH začalo teraz nepáčiť - chcú diskutovať. Problém je v tom, či veľké koalično-celospoločenské debaty, ktoré sa majú spustiť, nie sú už prvou výhrou lobistov nad Zajacom. Chlieb sa bude lámať na tom, či presvedčí koaličných pochybovačov, ktorí sú pod stále silnejším tlakom.
Tak či inak je zrejmé, že medové týždne koalície skončili. Začína sa boj a dva včerajšie kiksy nie sú najlepšou prognózou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.