Zasadnutie je verejné a zvoláva ho doterajší primátor alebo starosta. Termín a miesto zasadnutia musia byť zverejnené najmenej tri dni pred začiatkom spôsobom bežne obvyklým.
Ak by starosta či primátor nezvolal prvé zasadnutie v stanovenej lehote, môžu iniciatívu prevziať novozvolení poslanci. Dôležité je, aby sa zišli v nadpolovičnej väčšine, spolu so starostom zložili sľub, zvolili zástupcu starostu, predsedov komisií, schválili plat starostu, odmeny poslancom alebo predsedom komisií a podpísali zápisnicu. Tým zo zákona na seba preberajú práva i povinnosti zvolenej samosprávy.
"Niekedy sa stane, že pri prvom zasadaní obecného zastupiteľstva musí asistovať polícia," povedal včera pre TASR riaditeľ odboru miestnej štátnej správy a samosprávy MV SR Gejza Petrík. "To vtedy, ak sa odstupujúci starosta snaží bojkotovať alebo mariť zvolanie prvého zasadnutia obecného zastupiteľstva. Avšak ani zamknutý obecný úrad alebo zasadačka kultúrneho domu nemôže zabrániť poslancom, aby sa zišli na inom vhodnom mieste. Po zložení sľubu majú svoje práva zo zákona a môžu sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní," dodal Petrík.
Inštruktáž pre starostov a primátorov na zvolanie prvého zasadnutia obecného zastupiteľstva vydalo MV SR na internetovej stránke www.civil.gov.sk pod heslom Metodické pokyny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.