kompenzácií, prešla v parlamente len vďaka poslancovi za Komunistickú stranu Slovenska (KSS) Hermanovi Arwayovi. Predseda poslaneckého klubu KSS Ivan Hopta pre agentúru SITA a denník Uj Szó vyhlásil, že Arway by sa mal vzdať poslaneckého mandátu.
"Urobil hanbu KSS a aj voličom, ktorí mu odovzdali hlas," podčiarkol. Poslanecký klub KSS preto včera po rokovaní parlamentu zasadal a o tejto otázke rokoval.
Arwaya veľmi mrzí, čo sa stalo. "Sám som šokovaný, keď som na zozname videl svoje meno medzi poslancami, ktorí hlasovali za," povedal s tým, že by túto chybu veľmi rád pričítal hlasovacej karte, ktorú včera ráno dostal novú. Ako dodal, bol rozhodnutý hlasovať proti "silne antisociálnej novele".
Mrzí ho tiež, že svojím hlasovaním preniesol "zodpovednosť" aj na členov KSS. Na možnú výzvu komunistických poslancov, aby sa vzdal poslaneckého mandátu po včerajšom hlasovaní povedal, že ak ide o neúmyselný krok, ťažko možno človeka potrestať. Ak by išlo o úmysel, sankcie by prijal a sám by sa mandátu vzdal.
Za zákon hlasovalo zo 125 prítomných poslancov 76, čo je minimálny potrebný počet hlasov na to, aby prešiel prezidentom vetovaný zákon. Koalícia má v parlamente tesnú väčšinu 78 hlasov. Dvaja poslanci koalície však na včerajšom rokovaní chýbali. Poslanec Ján Figeľ (KDH) je na zahraničnej služobnej ceste, o ospravedlnenie poslanca Stanislava Škodu požiadal predseda klubu SDKÚ.
Jozef Banáš z ANO sa hlasovania zdržal. Ako uviedol, ospravedlňuje sa všetkým koaličným kolegom a sám si nevie vysvetliť ako sa to stalo. "Možno zlá motorika," dodal.
MEDZITITUL: NR SR odložila novelu zákona o verejnej službe
Národná rada SR včera popoludní začala rokovať o prezidentom vrátenej novele zákona o verejnej službe, na návrh koaličných klubov však rozhodnutie o jej definitívnom prijatí odložila. Rokovanie o tomto bode bude pokračovať až po schválení zákona o štátnom rozpočte, teda pravdepodobne o niekoľko dní.
Dôvodom tohto postupu je nejednotnosť koalície v postoji voči pripomienkam Rudolfa Schustera, ktoré sa týkajú stanovovania platov zamestnancov štátnych zdravotníckych zariadení. Prezident namieta najmä voči zníženiu miezd na úroveň základných taríf s ich diferenciácii na základe rozhodnutia manažérov nemocníc.
Opozícia vyjadrila s odložením definitívneho rozhodnutia o vrátenom zákone nesúhlas. Poslanec za HZDS Miroslav Maxon argumentoval, že zákon bude mať dosah na pripravovaný štátny rozpočet a treba ho teda prijať skôr.
Podľa predsedu parlamentu Pavla Hrušovského však bude možné zákon upraviť tak, aby nebol v rozpore s návrhom zákona o štátnom rozpočte. Odvolal sa pritom na konzultácie s ministrom zdravotníctva Rudolfom zajacom a vicepremiérom a ministrom financií Ivanom Miklošom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.