summitu v Prahe. Slovenskú delegáciu tvoria okrem iných štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok a štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer.
Prístupové rozhovory s NATO sa nepodobajú na rokovania s EÚ, kde sa rokovalo o rôznych výnimkách či prechodných obdobiach na uplatňovanie európskej legislatívy, a ktoré trvali takmer tri roky. V prípade NATO ide skôr o technické konzultácie, ktorých predmetom budú rovnaké témy, na aké sa kandidáti pripravujú už štvrtý rok prostredníctvom Akčného plánu členstva (MAP). Ide o politické a ekonomické otázky, vojenské a obranné otázky, finančné zdroje, bezpečnosť informácií a legislatívu.
Včerajšie prvé rokovanie bolo venované politickým, ekonomickým, vojenským a obranným otázkam, druhé kolo 16. decembra potom otázkam rozpočtu a ochrany informácií. Rozhovory by sa mali skončiť do marca 2003, keď Slovensko podpíše prístupový protokol.
Cieľom rozhovorov s NATO je podľa štátneho tajomníka Korčoka najmä potvrdiť ochotu a schopnosť pozvanej krajiny prevziať na seba politické a vojenské povinnosti a záväzky vyplývajúce z členstva v aliancii. "Neočakávame, že nás Brusel v ktorejkoľvek z piatich kapitol prekvapí otázkou, na ktorú by sme už dnes nemali odpoveď," tvrdí jeho kolega Káčer.
Už minulý týždeň začalo rozhovory o vstupe do NATO Lotyšsko, postupne ich v priebehu decembra a januára absolvuje všetkých sedem krajín pozvaných v Prahe. Okrem SR a Lotyšska sú to Slovinsko, Estónsko, Litva, Bulharsko a Rumunsko. Tieto krajiny by sa mali riadnymi členmi NATO stať najneskôr v máji 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.