Maximálna prémia na stavebné sporenie má klesnúť z dnešných 4 000 korún na 3-tisíc korún a príspevok na hypotekárne úvery na 2,5 percenta zo 4,5 percenta. Takýto návrh včera schválil parlamentný finančný výbor z iniciatívy ministerstva financií, ktoré očakáva podporu aj pri hlasovaní poslancov.
Pôvodne sa podpora mala znížiť na 3500 korún a 3,5 percenta, čo navrhol minister financií Ivan Mikloš predovšetkým pre šetrenie v štátnom rozpočte. Ďalšiu úpravu motivovalo zlacnenie peňazí Národnou bankou z novembra, ktoré sa už prejavuje vo vkladových aj úverových úrokoch v komerčných bankách. „Štátny rozpočet na rok 2003 ešte nezohľadňoval túto skutočnosť," vysvetlil Peter Papanek, ministrov poradca.
Nižšia štátna prémia sa dotkne všetkých sporiteľov, kým nižší príspevok na hypoúvery len tých, čo si ho vezmú až v budúcom roku. V tomto roku sa úroky hypoték pohybovali na 8,3 až 10 percentách. „Je možné predpokladať pokles základných sadzieb na úroveň blízku siedmim percentám," povedal Papanek. Po zohľadnení štátnej bonifikácie by to predstavovalo pre klienta úrok nad 4,5 percenta.
Ministerstvo sa rozhodlo návrh do parlamentu dostať ako poslanecký, ak by ho najprv schvaľovala vláda, jeho prijatie by sa nemuselo stihnúť. Podľa Papanka sa preto dohodlo na jeho predložení s predsedom finančného výboru Pálom Farkasom. Prehodnotenie výdavkov na podporu bývania avizoval minister financií Ivan Mikloš ešte v novembri po poklese sadzieb NBS o 1,5 percentuálneho bodu. „Prehodnotíme túto možnosť tak, aby sa štátna podpora reálne neznížila, ale aby sa v súvislosti s poklesom úrokových sadzieb zároveň nezvýšila neopodstatnene," vyhlásil vtedy Mikloš.
Keďže zníženie podpory bude znamenať ďalšie úspory v budúcoročnom štátnom rozpočte, podľa Papanka ministerstvo predpokladá, že parlament ho podporí. „Zníženie štátneho príspevku na hypotekárne úvery umožní dosiahnuť dodatočnú úsporu 70 miliónov korún a predpokladaný dosah zníženia štátnej prémie je 30 miliónov korún," povedal Papanek. „Návrh korešponduje aj s odporúčaniami misie Medzinárodného menového fondu. Tie smerovali k sprísneniu fiškálnej politiky, teda navrhovali aj prísnejšie sledovanie a redukovanie výdavkov v oblasti podpory bývania ako jeden z variantov." Celkové výdavky v štátnom rozpočte na stavebnú prémiu by sa tak mali znížiť na 2,67 miliardy korún a na hypoúvery na 490 miliónov.
(bro)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.