naposledy sa kvôli chorobe ospravedlnil pred dvoma týždňami.
Čo Mečiar vo svojom podaní píše, sa verejnosť nedozvie. Zverejniť priznanie ktoréhokoľvek poslanca je možné len s jeho súhlasom. Mečiarovi kolegovia tvrdia, že je jeho súkromnou vecou, či súhlas dá. Väčšina poslancov so zverejnením svojho majetku problém nemala.
Nahliadnuť do priznania môže ktorýkoľvek člen výboru a aj predseda parlamentu. Ak by však zverejnil majetok niektorého poslanca, mohol by ho dotyčný žalovať a vysúdiť aj nemajetkovú ujmu. "Rozhodne to nie je správne," hovorí o utajovaní majetku predseda výboru pre nezlúčiteľnosť funkcií Igor Federič.
Federič tvrdí, že verejnosť by mala mať právo vidieť každé majetkové priznanie. Počíta s tým aj nový ústavný zákon, ktorý by mal parlament prijať budúci rok. Dnešný zákon poslancov za nezverejnenie majetku nijako nepostihuje.
Komisiu na prípravu novej normy vedie Federič a minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Jej členmi sú aj zástupcovia Združenia miest a obcií Slovenska a tretieho sektora.
O Mečiarove priznanie žiadala Národnú radu aj finančná polícia. Mečiar jej pri vyšetrovaní majetok odmietol priznať, na výsluchu povedal, že nebude vypovedať. "Urobím všetko to, čo mi zákon umožňuje," povedal o posunutí podania polícii Federič. Polícia skúma Mečiarov majetok kvôli faktúram za stavebné práce, ktoré zaplatil v hotovosti. Išlo najmenej o 41 miliónov.
Výbor dnes priznania vyhodnotí. "Overenie všetkých údajov bude trvať niekoľko týždňov až mesiacov," povedal Federič. Zároveň priznáva, že výbor nemá také možnosti údaje overiť, aké by chcel: "Určite nie je dobré ani to, že o tom, či niekto porušil zákon, rozhodujú politicky nominovaní členovia výboru." Členom výboru pre nezlúčiteľnosť funkcií je aj Mečiar.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.