práv na celom svete. Akcie Švajčiarskeho Červeného kríža, Amnesty International a organizácie Helvetas konkrétne kritizovali mučenie, politiku ruskej vlády v oblasti ľudských práv a nespravodlivé rozdeľovanie pitnej vody.
Monitorovacie stredisko EÚ pre rasizmus a xenofóbiu (EUMC) zverejnilo včera v Bruseli správu za rok 2001, v ktorej sa konštatuje, že migranti sú v Európskej únii napriek mnohým antidiskriminačným zákonom stále znevýhodňovaní na trhu práce. Zodpovedné zaobchádzanie s migráciou a rasizmom často nahrádzajú jednoduché riešenia populistických pravicových strán. Mnohí ľudia potom vinia zo zlej ekonomickej situácie a všeobecného pocitu neistoty prisťahovalcov, ktorí s tým ale väčšinou nemajú nič spoločné.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Sergio Vieira de Mello vyzval včera, keď si svet pripomenul Deň ľudských práv, na podporu činnosti Medzinárodného trestného súdu (ICC), aby sa skoncovalo s netrestaním páchateľov závažných trestných činov.
Podľa komisára je znepokojujúce ešte aj dnes konštatovať všeobecne rozšírený jav, keď vážne prípady porušenia základných ľudských práv zostávajú nepotrestané. Prvým júlom toho roku, keď začal platiť štatút ICC, sa zrodila nádej na skoncovanie genocíd, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, dodal de Mello a vyzval svet pracovať spoločne v záujme úspešnosti pôsobenia ICC.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyznamenala včera väzneného ruského novinára Grigorija Paska cenou za ľudské práva 2002. "Odsúdenie Paska je pokusom zastrašiť všetkých kritizujúcich novinárov," povedala vedúca nemeckej pobočky RSF Elke Schäfterová. Cenu dotovanú sumou 7600 eúr prevzala v Paríži Paskova manželka Galina Morozovová. Organizácia RSF ju udeľovala pri príležitosti včerajšieho Dňa ľudských práv. Bývalého kapitána flotily väznia v pracovnom tábore vo vladivostockom regióne.
Autor: Zürich/Brusel/Ženeva/Paríž (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.