pozornosti po piatkovom vyhlásení hovorcu Ministerstva vnútra SR o tom, že výbuch v ulici Aranykéz utca údajne objednal bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Hovorca túto informáciu však potom dementoval s tým, že išlo o chybu prekladu, ale maďarské policajné zdroje podľa denníka toto "prerieknutie" nepovažujú za prekvapujúce.
Kriminalisti tvrdia, že vedia, kto stojí za masakrou z 2. júla 1998, pri ktorej zahynuli štyri osoby a 25 osôb sa ťažko zranilo, ale nevedia, kde sa nachádzajú. V tejto súvislosti Népszabadság okrem iného uvádza, že maďarská polícia už dlhší čas sledovala podozrivých troch slovenských občanov, ktorí v deň atentátu v čase po výbuchu opustili hotel Béke Radison. Tam kriminalisti našli stopy po použitej výbušnine Danubit.
Podľa denníka verziu slovenských atentátnikov podporuje aj informácia zo slovenských zdrojov o tajných akciách SIS, ktorá za vlády Vladimíra Mečiara pod Lexovým vedením pripravovala operáciu Omega. Jej cieľom malo byť v Maďarsku, Poľsku a Česku vyvolať narušenie politického a verejného poriadku, čím by sa skomplikovalo prijatie týchto krajín do NATO. Aktérov operácie smerujúcej proti Maďarsku identifikovala polícia, ale ani maďarské, ani slovenské orgány ich nemôžu nájsť. Podľa odborníkov ak atentát vykonali skutočne na základe poverenia SIS, tak ani jeden z nich už nie je medzi živými.
Podľa všetkého spisy atentátu zostanú ešte určitý čas zatvorené, možno nikdy sa verejnosť nedozvie kto a s akým úmyslom vraždil a ťažko zranil 29 osôb, napísal Népszabadság. Verejnosť sa podľa novín nedozvie ani to, čo o prípade v skutočnosti vie maďarská tajná služba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.