divadelným hviezdam, aby na 25. odovzdávaní Cien Kennedyho centra za celoživotný prínos k americkej kultúre vzdali poctu piatim umeleckým legendám.
Herci Elizabeth Taylorová a James Earl Jones, skladateľ a spevák Paul Simon, hudobná hviezda Broadwaya Chita Riverová a dirigent James Levine - každého z nich pozná americký ľud spôsobom, ktorý zachádza ďalej než sláva, vyhlásil Bush počas večere v Bielom dome pred vyvrcholením osláv v Centre Johna F. Kennedyho. Simon (61), ktorý sa pred mnohými sólovými hitmi preslávil v rámci dua Simon and Garfunkel, nahradil bývalého člena kapely Beatles Paula McCartneyho. Ten sa ako vôbec prvý laureát ospravedlnil, že nemôže z osobných dôvodov - svadby v rodine - cenu tento rok prevziať.
Umelci vyznamenaní Cenou Kennedyho centra musia podľa komisie, ktorá ich vyberá z vyčerpávajúceho zoznamu, preukázať dlhé roky úspechov a musia byť skutočnými idolmi. Tentoraz očarili dokonca aj ministra zahraničných vecí Colina Powella, ktorý sa priznal, že sa teší na stretnutie s "veľkolepou" Elizabeth Taylorovou. Minister nazval Paula Simona "chlapíkom z ulice z New Yorku ako ja" a vyhlásil, že všetci kandidáti na ceny predstavovali skvelý výber rôznych umeleckých smerov. Powell laureátom povedal, že diplomacia a umenie sa podobajú, keďže rozširujú "oblasť možného". Obvykle vážny diplomat potešil publikum vlastnou poctou 69-ročnej tanečnici a herečke Chity Riverovej, keď zaspieval pieseň I Want To Be In America z muzikálu West Side Story. Jones, 71-ročný Afroameričan narušil v hereckom svete mnoho obmedzení spojených s farbou pleti a získal už mnoho cien Tony. Hádam najviac známym je však jeho hlas zapožičaný Darthovi Vaderovi v Hviezdnych vojnách.
Piatym oceneným je dirigent James Levine (59), uznávaný za značný podiel na získaní významného postavenia Metropolitnej opery. V tej dlhé roky pôsobil ako hudobný riaditeľ a v súčasnosti ako prvý Američan po 120 rokoch vedie Bostonský symfonický orchester.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.