vyšším počtom tranzistorov než doterajší model Athlon.
Spoločnosť AMD, veľký konkurent Intelu, zverejnila bližšie detaily o nastupujúcom procesore novej generácie s názvom Hammer. Pôjde o 64-bitový procesor určený pre najvýkonnejšie servery a systémy. Hammer by sa mal podľa vopred avizovaných plánov na trhu objaviť v prvej polovici budúceho roka.
„Zariadenie so 100 mil. tranzistormi"
Týmto slovným spojením charakterizoval nastupujúci procesor CEO firmy AMD, Hector Ruiz. Presné údaje o skutočnom počte tranzistorov sa však naďalej, napriek týmto slovám, mierne rozchádzajú. Šéf výskumu u AMD Bill Siegel totiž zároveň tvrdí, že čip bude obsahovať „2,5-krát viac tranzistorov, než koľkými disponuje súčasný procesor Athlon." Počty sú už jednoduché. Vzhľadom na to, že Athlon obsahuje okolo 38 miliónov tranzistorov, čo by malo v prepočte predstavovať asi 95 mil. u Hammera. Pre porovnanie, súčasné Intel Pentium 4 sa spolieha na 54 mil. tranzistorov. Intel Banias, procesor pre mobilné počítače s 1MB cache, ich bude mať až 77 mil.
Štartovacia hranica: 2 GHz
Ďalšia zaujímavá informácia sa týkala taktovacej frekvencie. Procesor sa bude dodávať s najnižšou taktovacou frekvenciou 2 GHz. Dávnejšie známe sú tiež mená modelov. Verzia s 1 MB cache (čip bude zároveň obsahovať spomínaných 100 mil. tranzistorov) sa bude oficiálne volať Opteron. Jeho hlavným trhom budú high-endové servery. Menšia verzia, disponujúca s 256 KB cache a integrovaným radičom pre pamäť, bude vystupovať pod menom Athlon 64. Čip je prednostne určený pre stolové počítače alias desktopy.
180 štvorcových milimetrov
Do tretice stojí za pozornosť avizovaná veľkosť čipov. Určite nepôjde o žiadnych liliputánov. Skôr naopak. Čip disponujúci 1 MB cache má byť veľký 180 štvorcových milimetrov. Menšia verzia, určená prednostne pre stolové počítače, zaberie plochu 105 mm2. Opäť si pomôžme porovnaním. Súčasné procesory s 512 KB cache Intel Pentium 4 a Xeon (pre pracovné stanice) sú veľké 146 mm2. Xeon, disponujúci vyrovnávacou pamäťou 2MB, zaberá plochu 268 mm2.
Veľkosť procesorov je, pochopiteľne, prvotne ovplyvnená použitou technológiu výroby. AMD naďalej používa „len" 130 nanometrový proces a prechod na 90 nanometrov sa očakáva až niekedy v priebehu roka 2003 (väčšina spravodajských zdrojov hovorí až o jeho konci). AMD dokonca neuvažuje predávať čipy s novou technológiu skôr, ako v prvej polovici roka 2004. Potvrdil to aj Dirk Meyer, jeden z viceprezidentov AMD. Rozdiel medzi technológiami však je priepastný. Napr. P4 sa pri použití 90 nm zmenšuje na 105 mm2. Na základe týchto informácií sa dá predpokladať, že konkurenčný Intel si zachová pri zavádzaní 90-nm procesorov (a teda aj výkonnejších a lacnejších CPU) asi 6-mesačný náskok.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.