Mirceu Geoanu a Lászlóa Kovácsa. Obe strany sa dohodli, že po ukončení procesu novelizácie v politickej a právnej oblasti budú bilaterálne rokovania pokračovať na expertnej úrovni.
Pripomienky Európskej komisie ku krajanskému zákonu obsahujú aj poznatky rumunskej strany a závery spoločného rumunsko-maďarského vyhlásenia spred roka, konštatoval na tlačovej konferencii po rokovaniach rumunský minister zahraničných vecí Mircea Geoana.
Podľa jeho slov treba novelizáciou predmetného zákona dosiahnuť, aby sa z jeho textu dostali prvky vytvárajúce politické a právne vzťahy medzi Maďarmi spoza hraníc a Maďarskou republikou. Treba zlikvidovať jeho exteritoriálny charakter, diskriminatívne aspekty, ktoré v širšom slova zmysle nemožno zladiť s európskym právnym poriadkom.
László Kovács v Bukurešti informoval o siedmich princípoch, ktorými sa Maďarsko na báze pripomienok európskych inštitúcií riadi pri novelizácii Zákona o Maďaroch v susedných štátoch. Táto legislatívna norma v ich zmysle zabezpečí podporu a úľavy v oblasti kultúry a školstva maďarským komunitám v zahraničí v záujme zachovania ich národnej identity a nevytvorí politické alebo verejnoprávne vzťahy medzi Maďarskou republikou a občanmi maďarskej národnosti žijúcicimi v susedných štátoch. Systém podpôr poskytovaných na území susedných krajín vznikne s principiálnym súhlasom zainteresovaného štátu. O pridelení podpory pre žiakov a študentov sa rozhodne cestou výberových konaní alebo o ňu budú môcť požiadať vzdelávacie zariadenia. Tzv. maďarský preukaz bude výlučne symbolom kultúrnej a jazykovej spätosti, dokumentom potvrdzujúcim oprávnenosť majiteľa na úľavy. Bez súhlasu príslušnej krajiny preukaz nebude možné vydať príbuzným vlastníkov preukazu inej národnosti. Zákon sa nebude vzťahovať na občanov členských krajín Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.